Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Incalcarea legii Buna ziua as dorii sa ma ajunte ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Incalcarea legii Buna ziua as dorii sa ma ajunte cineva cu un ...

Incalcarea legii
Buna ziua as dorii sa ma ajunte cineva cu un raspuns!
Sotul meu i-au fost acordate inca doua luni la comisia de eliberare.A facut contestatie la judecatorie ,i-a fost respinsa cererea si i s-a dat un termen de reiterare peste 7 luni pana pe 1 iunie 2021.Este legal asa ceva?sotul.meu a citit codul penal si spune ca nu i se poate majora termenul pentru eliberare conditionata...ori ramane la termenul care i l-a dat penitenciarul ori ii admite cererea de eliberare.
El a facut contestatie la tribunal si pe data de 21 ianuarie are instanta la contestatie.
Un judecator delegat i-a spus la fel ca ceva este in neregula ca judecatoria nu poate sa dea mai multa amanare decat a dat penitenciarul.Daca poate sa imi zica cineva ce coduri s-au incalcat ca sa poata zice sotul la tribunal...sau ce sa faca...va rog frumos astept un raspuns.va multumesc anticipat!

Sotul a citit din codul de procedura penala art 418-neagravarea situatiei in propriul apel
Alin.1 Instanta de apel solutionand cauza nu poate crea o situatie mai grea pentru cel care a declarat apel!
Se aplica si pentru eliberare conditionata?
~ Conținut șters la cerere ~
Pana la urma este o ilegalitate sau nu ca nu am inteles nimic...ma scuza-ti dar nu am inteles...este posibil sa ii dea un termen de reiterare mai mare decat amanarea care i-a dat-o penitenciarul?afica 2 luni penitenciar si judecatoria 7 luni...
Manuela Rășină, administrator
~ Conținut șters la cerere ~