avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 711 soluții astăzi
Forum Activitate AnaR

Activitate AnaR

Legea nr. 24/2007, Republicata 2009, privind reglementarea si administrarea spatiilor verzi din intravilanul localitatilor

Legi se dau mereu,insa cine le aplica? La mine in cartier daca vreau sa ajung la parcarea din spatele blocului ,trebuie sa ocolesc trei scari pt ca proprietarii apartamentelor de la parter au considerat ca spatiul public li se cuvine si au tot dreptul sa ridice garduri , sa tina locurile incuiate. Se intimpla uneori sa iti cada de pe geam un obiect pe care il sucturi de praf si daca ai noroc ca vecinul de la parter sa vrea sa discute cu tine , ai posibilitatea sa te umilesti in fata lui si sa il rogi frumos sa te ierte pentru deranjul de ati permite sa ii atingi soneria pentru a putea ajunge pe spatiul public aflat in "proprietatea sa" pt ati recupera bunul personal. Bineinteles ca te va invita si sa maturi mizeria pe care ai facut-o indraznind sa scutiri pe geam "gunoiul "din casa ta. Sa nu mai vorbim de disconfortul psihic la care este supus domnia sa proprietarul de la parter in momentul in care deschizi geamul dimineata si e posibil sa iti cada scame de pe pijama care sa ii afecteze hainele lui de "firma" intinse frumos pe spatiul special amenajat pe domeniul public. Chiar este dezavantajat prin constructia blocului , ca este nefiresc ca , el , proprietarul de la parter sa fosoleasca uscatorul existent pe scara blocului la un etaj superior, pt as intinde rufele. Si fereasca sfintul sa pui o frimitura pe pervaz pt a hrani pasarile cerului, ca nu mai scapi de plata facturii de deratizare a microbilor adusi in zbor de aceste "pradatoare".Chiar, mai mult,saracul proprietar de la parter , fiind nedreptatit ca nu are balcon , considera firesc sa foloseasca spatiul public de aces secundar, adica iesirea din spate a scarii de bloc in care locuiesc cel putin 40 de locatari, pentru uzul personal. Si cum toate sunt scumpe, numai bun e spatiul secundar pt depozitarea pe timp de iarna , dar si de vara, a tuturor celor necesare la casa omului. Nu conteaza mirosul de la putina de varza, si nici soarecii si gindacii care se string pe linga sacii de faina, samd, ca saracul om e si asa discriminat. Daca ai norocul ca aparatele de masurat electricitatea sa se afle in spatiul secundar , pe care in mod abuziv , dar indreptatit l-a sechestrat "proprietarul de la parter" poti plati facturi exorbitante la nesfirsit .Oricum nu ai cum sa intrii. Posibilitatea accesului prin intermediul solicitarii la usa vecinului , este absolut lipsita de respect . Pai , cum sa deranjesi un proprietar, la orice ora din zi vrei tu, ca sa vezi ce?...te crezi cumva expert sa citesti un contor electric???...si cum sa iti permiti intr-un stat de drept sa iti ceri drepturile civile pe care ti le asigura proprietatea comuna....se pare ca deja esti depasit de situatie. Dar, sa nu care cumva sa incerci sa apelezi la autoritati , ca vai de mama ta , ce jale. Ai indraznit oare sa sesizezi pt ca te-ai saturat sa platesti ca timpitul facturi de 1000 lei la lumina, cind tu pirlitul ai doar 2 camere, pai daca ai cumva aparatura multa in casa, nu e firesc sa platesti????Dobitocule, cum indraznesti sa te plingi autoritatilor ca se fura lumina, te furi singur la cite aparate ai ...si pe deasupra ce o dai cotita ...daca ai avut bani sa cumperi atita aparatura , sa ai frigider , masina de spalat aer condotionat, pc....si combina muzicala...sa nu mai punem ca poate ai primit si la oferta un prajitor de pine , ce mai conteaza pretul piperat al facturii, ca , doar ai bani. Pompierii spun ca ei au obligatia sa verifice siguranta cailor de acces, si daca se intimpla cumva un incendiu sau orice...vom vedea noi...daca faci scris si ceri imperativ un raspuns, se duc fix cu sesizarea ta la "sarmanul prorietar de la parter " si te pun in piine ca esti mare reclamagiu. Asociatia de locatari considera ca nu se poate lupta cu domnul prorietar ca e cam vinjos si daca nu a auzit de bunul simt pana acum, doar in instanta se rezolva. Nu-i bai, ca punem mina de la miina sa cumparam otravuri sa ucidem sobolanii care se plimba pe scara si pe conducte, ca doar ce sa-i facem omului???/ Primaria locala crede ca prea nu mai avem loc de altii domne'. Ce daca omul si-a inchis cu gard de fier spatiul din fata , lateralul si spatele blocului, ca ei doar actioneaza numai daca ar fi fost constructie. Si daca spatiul e incuiat cu cheia, si tu mofturosul locatar care vii acasa dupa 10 ore de munca vrei sa deschizi geamul pt a aerisi incaperile si nu poti ca jos pute, umbla muste pe resturile proprietarului de la parter, ramase de la gratarul ucigas pe care si l-a permis sa-l faca pe "proprietatea lui" domeniu public inchis abuziv. Sa iti fie rusine , ca daca vrei aer curat , poti sa te duci in parc.....poti cauta , ca sigur ai sa gasesti unul.....Nu va faceti prea mari sperante ca daca ati depus cumva o sesizare domnului primar si nu ati primit nici un raspuns, puteti linistit sa faceti 20, pt ca ele ar fi fost solutionate daca ar fi fost repartizate corect. Si ce sai faci, saracii functionari ai primariei, care se scuza ca nu sunt platiti de contribuabili sa lucreze pentru obste publica, ci sunt platiti de Ministerul de Interne, asa ca gura mica ca s-ar putea sa ai vizete de la baietii rai , daca tot asa te tii sa dovedesti ceva. Dar, oare chiar voiai sa schimbi ceva. Nu se poate pt ca nu lupti cu un om , lupti cu mentalitatea mai multor sisteme care stiu decit sa dea legi dar care refuza sa le aplice. Rusine , tuturor care permit sa se elaboreze legi si accepta ca obiectivul acestora sa fie indeplinit preferential , iar daca nu il indeplineste nimeni, probabil cel care a semnat legea nu s-a gindit ca incidenta ei este neconstitutionala in cazul in care se doreste a fi aplicata de catre si asupra unor personaje cu constinta anihilata si moralul depreciat. Rusine pentru lauda vostra de va lua leafa mult asudata elaborind legi ca sa va justificati veniturile....Romania are atitea legi incit, daca sunt un bun crestin , chiar inteleg angajatii din functiile publice ca nici nu mai au puterea sa stie macar ce legi le guverneaza fisa postului , dar sa le si aplice. Cred , ca ar trebui sa imi cer scuze ca am indraznit sa judec aproapele meu. Iertare! Promit ca nu am sa ma mai revolt in lupta cu mediocritatea si imi pare rau ca am primit educatie in cei 7 ani de acasa si chiar mai mult am cutezat sa merg si la scoli inalte sa fiu un bun cunoscator, si dupa toate astea m-am ajuns si nu mai imi vad nasul de fasoane, tot inventez drepturi. La casa cu mine! Sa vedem, daca sunt asa tare , am bani sa o cumpar...Cred ca am sa imi iau teren in Iasi. IASI, Planeta tuturor posibilitatilor. Stefane, ai murit degeaba!s-au razbunat ei pana la urma....
Răspuns la discuția AF in dificultate
Nu poate nimeni sa faca nici macar o precizare? Macar spuneti-mi unde ma pot adresa sa obtin un raspuns competent?
Buna ziua !
Idea este ca fac parte dintr-un AF impreuna cu o ruda. Toate au fost bune pana cind intr-o zi primesc somatie de plata de la Finate pentru obligatiile datorate pe CUI. Recunosc ca eu nu m-am ocupat personal de plati . Doar ruda mea era cea care intermedia astfel de operatiuni bineinteles participind amindoua in cote proportionale la plata obligatiilor fiscale. Dupa cum bine stiti membrii unui AF autorizat conform Codului Fiscal sunt impusi la Finante in nume personal fiecare in functie de cota de participare in AF. Eu am majoritatea. Acum, avind in vedere ca ruda mea nu mai este de gasit, nu mai este nici macar in tara, constat cu stupoare ca eu in nume personal mi-am platit toate datoriile insa ea in nume personal nu a platit nimik. Nu mai spun ca Finantele au impus-o an de an si anul acesta chiar din oficiu si majorarile cresc vertiginos. Nici obligatiile de pe CUI nu sunt prea mici. Dar avind in vedere ca singurul meu bun este o masina in leasing cei de la Finante nu mi-o pot lua. Dar sunt croiti pe fapte mari. Imi spun ca imi vor atrage raspunderea solidara /personala in numele meu pentru datoriile pe care le am pe CUI. Acum nu imi permit sa fac un credit pt ca tot cei de la Finate au incris creantele in Arhiva Electronica de Garantii Reale Mobiliare ,iar obtinerea unui credit este practic imposibila. Dupa toata aceasta poveste nu inteleg ce temei legal au cei de la Finante sa imi atraga acea raspundere personala sau solidara ... nu ma prea pricep la asemenea termeni fiscali.... Am aflat de la alti colegi de breasla ca exista un ordin 447/2007 prin care m-ar putea declara insolvabila pentru ca nu am bunuri in proprietare , dar Finatele sustin sus si tare ca in cazul persoanelor fizice cum este AF-ul meu insolvabilitatea nu este tratata ca o stare generala a contribuabilului, adica sa declare AF-ul pe CUI si obligatiile rudei mele de pe CNP cumulat printr-un proces verbal de declarare a starii de insolvabilitate. Pai daca OG 44 spune ca membrii unui AF raspund cu intreg patrimoniul de afectatiune , cum imi mai atrag ei raspunderea peronala /solidara?
Dilema mea este maxima.
Va rog tare mult daca va permite timpul sa ma puteti edifica, macar sa stiu ca ceea ce se intimpla este legal si corect.Vina pt neplata datoriilor imi apartine din cauza faptului ca am avut prea mare incredere.
Multumesc anticipat!
Răspuns la discuția ajutor
Multumesc, asta presupuneam si eu,dar un domn procuror sustine ca "titlul executoriu "dat de domnia sa nu se stampileaza de organul emitent .
Discuție ajutor
Buna Ziua. Imi puteti spune va rog in ce legislatie scrie ca un titlu executoriu trebuie stampilat.Am citit in codul de procedura fiscala la art.141 al(8), dar zice ca trebuie doar semnat.Am nevoie sa stiu cu exactitate daca trebuie sa poatre si stampila organului emitent.Multumesc
Multumesc frumos!:D
Buna ziua. In ce legislatie gasesc scris ca stopajul la sursa trebuie achitat in termen de 30 de zile?
Multumesc.
Răspuns la discuția avocat executat de Finante
avocatii nu semneaza stat de plata.au onorarii . care salariu..........................?
am datorii la Finante, cam mari, nu am bunuri, nu am bani in cont.Finantele au dreptul sa se adreseze superiorilor mei?
Multumesc frumos.Imi puteti da si un articol de Lege pentru linistea mea si totodata sa pot sa cer restituirea banilor de la Primarie?