avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 740 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită ajutor
Discuție deschisă în Executare silită

ajutor

Buna Ziua. Imi puteti spune va rog in ce legislatie scrie ca un titlu executoriu trebuie stampilat.Am citit in codul de procedura fiscala la art.141 al(8), dar zice ca trebuie doar semnat.Am nevoie sa stiu cu exactitate daca trebuie sa poatre si stampila organului emitent.Multumesc
Cel mai recent răspuns: ContSters42967 , utilizator 15:07, 27 Iulie 2008
Orice act oficial trebuie sa poarte semnatura si stampila unitatii emitente.
Multumesc, asta presupuneam si eu,dar un domn procuror sustine ca "titlul executoriu "dat de domnia sa nu se stampileaza de organul emitent .
AnaR a scris:

Buna Ziua. Imi puteti spune va rog in ce legislatie scrie ca un titlu executoriu trebuie stampilat.Am citit in codul de procedura fiscala la art.141 al(8), dar zice ca trebuie doar semnat.Am nevoie sa stiu cu exactitate daca trebuie sa poatre si stampila organului emitent.Multumesc

Art. 46Nulitatea actului administrativ fiscalLipsa unuia dintre elementele actului administrativ fiscal, referitoare la numele, prenumele şi calitatea persoanei împuternicite a organului fiscal, numele şi prenumele ori denumirea contribuabilului, a obiectului actului administrativ sau a semnăturii persoanei împuternicite a organului fiscal, cu excepţia prevăzutăla art. 43 alin. (3), atrage nulitatea acestuia. Nulitatea se poate constata la cerere sau din oficiu
Art. 43
(3)Actul administrativ fiscal emis în condiţiile alin. (2) prin intermediul mijloacelor informatice este valabil şi în cazul în care nu poartă semnătura persoanelor împuternicite ale organului fiscal, potrivit legii, şi ştampila organului emitent, dacă îndeplineşte cerinţele legale aplicabile în materie.
(4) Prin ordin al ministrului finanţelor publice se stabilesc categoriile de acte administrative care se emit în condiţiile alin. (3).

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Adresa emisa de directia impozite si taxe locale este un act administrativ? bamac bamac Buna ziua tuturor! Daca este cineva in masura sa ma lamureasca si pe mine cu o problema, i-as fi recunoscator. Ma intereseaza daca o adresa emisa de Directia ... (vezi toată discuția)
Comunicare acte procedura fiscala eugen82 eugen82 Am schimbat sediul social al SRL-ului meu, am depus 050, dar timp de mai multe luni dosarul fiscal a fost blocat la vechea A.F.P.. Dosarul fiscal a fost ... (vezi toată discuția)
Exceptia prevazuta de art 42 alin 3 c.pr.fisc. f_karoly f_karoly daca somatia de plata si titlui executoriu emis prin intermediul mijloacelor informatice trimis prin posta la sediul firmei care urmeaza a fi executat dar care ... (vezi toată discuția)