avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 379 soluții astăzi
Forum Activitate anabitta

Activitate anabitta

Incerc sa ma explic mai bine. Vor sa modifice toate fisele de post, cu adaugarea acestei sarcini, indiferent ca este vorba de manipulant marfa, lucrator comercial sau casier, ori, inteleg eu, ca o sarcina trebuie sa ii revina strict unui singur post. Pe de alta parte, eu fiind incadrata ca si manipulant marfa, nu am o problema cu executarea acestei noi sarcini. Problema mea este urmatoarea: cand am semnat CIM si FP, pe FP aveam stipulate sa spunem, 20 de sarcini de indeplinit in decurs de 8 ore. Daca acum mi se adauga aceasta sarcina, voi avea timp pentru toate? Sau: daca in timp, tot semnand noi FP, voi ajunge sa am de indeplinit de la 20 de sarcini la 100, cand le pot face pe toate? Este vorba de cresterea volumului de munca.

Cornel Vasile a scris:

Puteți refuza sub aspectul neconcordantei dintre atribuție si funcția din c.i.m


Răspuns la discuția fisa postului
Cum se poate sti daca noua sarcina tine sau nu de postul meu, daca este o sarcina noua, care nu s-a mai executat in cadrul firmei?

anabitta a scris:

buna ziua. ce se intampla in cazul unui market, unde exista post de maipulant marfa, lucrator comercial si casier? vor ca oricare dintre noi sa semnam o noua sarcina in fisa postului, fie ea fisa postului de manipulant marfa, fie ea fisa postului de lucrator comercial sau casier. Adica aceasta noua sarcina (pregatire comenzi pentru firma livratoare la domiciliu), nu este o sarcina care sa tina de un post anume?

lorelayold76 a scris:

Daca acele sarcini suplimentare apartin postului dumneavoastra si au ca scop o mai buna organizare a muncii, atunci sunteti obligat sa semnati. Dar daca aceste sarcini apartin clar altei functii, nu sunteti obligat sa semnati, in acest caz trebuie sa vorbiti cu angajatorul pentru o eventuala negociere(salariala sau a sarcinilor)

Problema este ca riscati sa fiti dat afara in caz ca nu doriti sa semnati, indiferent de situatie.



Răspuns la discuția fisa postului
buna ziua. ce se intampla in cazul unui market, unde exista post de maipulant marfa, lucrator comercial si casier? vor ca oricare dintre noi sa semnam o noua sarcina in fisa postului, fie ea fisa postului de manipulant marfa, fie ea fisa postului de lucrator comercial sau casier. Adica aceasta noua sarcina (pregatire comenzi pentru firma livratoare la domiciliu), nu este o sarcina care sa tina de un post anume?

lorelayold76 a scris:

Daca acele sarcini suplimentare apartin postului dumneavoastra si au ca scop o mai buna organizare a muncii, atunci sunteti obligat sa semnati. Dar daca aceste sarcini apartin clar altei functii, nu sunteti obligat sa semnati, in acest caz trebuie sa vorbiti cu angajatorul pentru o eventuala negociere(salariala sau a sarcinilor)

Problema este ca riscati sa fiti dat afara in caz ca nu doriti sa semnati, indiferent de situatie.

Va multunesc pentru raspuns si timpul acordat. Ce motiv/e as putea invoca pentru a refuza semnarea? Eu inteleg ca trebuie sa duc la indeplinire sarcinile impuse, dar nu vreau sa imi si dau acceptul acestei sarcini in plus. Voi face zilnic ceea ce mi se cere, dar fara sa semnez.

Bună seara. Lucrez la un market, încadrarea manipulant marfă, deoarece am doar 10 clase terminate. Execut muncă de casier, lucrător comercial și manipulant marfă. Mi s-a spus că fișa postului după care să mă ghidez este cea de casier. Acum, au făcut un parteneriat cu o firmă livratoare la domiciliu, și vor să semnez o noua fișa postului, în care să îmi asum și sarcina pregătirii comenzilor pentru livratori, în contextul în care abia putem îndeplini sarcinile actuale. Nu se oferă nimic în plus din punct de vedere financiar. Am întrebat dacă exista bază legală pentru a mă obliga să semnez, și mi s-a spus că da, dar nu au știut să îmi spună care este acea bază. Mie mi se pare un acord unilateral impus, și nu aș vrea să semnez, pentru că, în felul acesta, pot solicita în timp alte și alte sarcini în plus, ceea ce nu este acordul inițial de la angajare. CE MĂ SFĂTUIȚI? TREBUIE SĂ SEMNEZ? Și dacă da, de ce? Mulțumesc,