avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 216 soluții astăzi
Forum Activitate nicolaeoliviu

Activitate nicolaeoliviu

Discuție audit intern
Buna ziua!
Doresc sa stiu daca un compartiment de audit din cadrul unei primarii (celelalte primarii nu au comp de audit) poate verifica activitatea unui ocol silvic pe care la infiintat primaria impreuna cu alte 2 primarii din zona si unii proprietari persoane fizice. Si daca da, pana la ce nivel se poate face auditarea? (la nivelul activitatii generale a ocolului sau numai la partea de administrare a fondului forestier al primariei ce doreste auditul). Multumesc!
Discuție care e solutia?
Buna ziua!
Doresc lamuriri intr-o problema cu care ma confrunt
Va prezint pe scurt situatia! In anul 2005 in urma unei conjuncturi, am descoperit ca avem un teren intravilan. Acesta a apartinut familiei noastre de mult timp conform extrasului CF. In anul 1978, primaria a luat acel teren sub forma de folosinta iar noi am primit un teren tot pentru folosinta in alta parte. Aces lucru e consemnat doar de o adeverinta. In anul 1992 primaria a concesionat pe baza unui plan de situatie acel teren. Cei ce au concesionat terenul , in timp au dorit sa-l cumpere. Asa am descoperit acel teren.
Terenul primit in folosinta de la primarie este la randul sau revendicat nefiind niciodata al primariei.
Noi dorim sa putem folosi terenul ce a apartinut , conform actelor, intotdeauna familiei. Extrasul CF confirma acest lucru, acea schimbare de teren fiind doar formala, fara a implica cu nici un act juridic schimbarea. Pur si simplu noi am folosit un teren ce nu ne apartine, la fel primaria.
Doresc sa stiu daca este necesar a se depune (si daca da unde) cerere de punere in posesie.....desi repet, in acte intotdeauna noi am fost proprietari. Sau ce trebuie sa fac pentru a rezolva aceasta problema!
Va multumesc mult!