avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 511 soluții astăzi
Forum Activitate cristina_istvan@yahoo.com

Activitate cristina_istvan@yahoo.com

Buna ziua,
Tocmai am initiat un proces in vederea obtinetii custodiei excluisve a unui minor de 3 ani. cum pot proceda in continuare si pentru schimbarea numelui acestuia? Mentionez ca nu am acordul tatalui, ca nu am fost casatoriti, copilul a fost recunoscut si are numele de familie al tatalui. As dori sa poarte numele meu de familie.
Schimbare nume minor cu custodie exclusiva
are condamnare pt agresiune sub influenta alcoolului, cum pot obtine eu dovada retinerii permisului pt alcool?
Buna ziua,
As dori sa știu ce drepturi am la reintrarea din Ccc, după primele 6 luni.
Menționez ca sunt angajata part time, salariul nu a fost modificat deloc de la reintrarea la locul de munca deși au avut loc creșteri salariale in firma, sunt singura angajata care nu primește bonuri de masa pe motiv ca sunt part-time, singura care nu a primit prima de Crăciun, fac sâmbete neplătite si ore suplimentare platite.
Am reintrat de 4 luni la locul de munca.
Buna ziua,
Am fost pe concediu de creștere copil si urmează sa reiau activitatea. In 15.08. Angajatorul nu dorește sa semnez cererea de reluare a activității, ma tot amâna pana pe ultimul moment. Ar trebui sa reintru luni, 15.08 și angajatorul spune ca au ședința vineri 12.08 pt a decide dacă sa reintru sau nu pentru ca ei nu își mai permit sa ma plătească. Care sunt drepturile mele in cazul in care vineri mi se comunica ca mi se desființează postul?
.buna ziua,
As dori sa știu cum se demonstrează alcoolismul sau cum altfel pot obtine custodia exclusiva a minorului recunoscut de tata dar care nu a avut niciodată domiciliul comun cu noi.
Nu poate fi pretabil nici la
Pensie alimentara deoarece nu are venit sau bunuri.
Buna ziua,
As dori sa stiu daca pot schimba numele de familie al unui copil minor dupa numele mamei.
Mentionez ca părinții copilului nu sunt si nu au fost căsătoriți si copilul poarta numele tatălui.
Răspuns la discuția Șomaj tehnic
Contractul activ, ca si asistent personal este de 8 ore. Si cel suspendat, de 4 ore.
Discuție Șomaj tehnic
Buna ziua,
Firma la care lucrez part time, pune toti angajații pe șomaj tehnic de la 1 Aprilie.
Eu mai am un contract de munca, ca si asistent personal, nesuspendat. Deci nu am dreptul la șomaj tehnic.
Întrebata mea este: fiind însărcinată, nu sunt protejata in niciun fel? Mi ae suspenda pur si simplu contractul de munca? Cum imi va afecta asta calculul la concediul de maternitate?
Va mulțumesc.
Răspuns la discuția Stimulent de inserție
Salarul net incasat pentru c.i.m de 4 ore este de 1100 de Ron.
Va multumesc.