Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... Șomaj tehnic
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

Șomaj tehnic

Buna ziua,
Firma la care lucrez part time, pune toti angajații pe șomaj tehnic de la 1 Aprilie.
Eu mai am un contract de munca, ca si asistent personal, nesuspendat. Deci nu am dreptul la șomaj tehnic.
Întrebata mea este: fiind însărcinată, nu sunt protejata in niciun fel? Mi ae suspenda pur si simplu contractul de munca? Cum imi va afecta asta calculul la concediul de maternitate?
Va mulțumesc.
C.i.m. activ este cu norma intreaga sau cu timp partial ?
Contractul activ, ca si asistent personal este de 8 ore. Si cel suspendat, de 4 ore.
Femeile insarcinate sunt protejate impotriva concedierii , nu si impotriva suspendarii c.i.m.