avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 512 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... Șomaj tehnic
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

Șomaj tehnic

Buna ziua,
Firma la care lucrez part time, pune toti angajații pe șomaj tehnic de la 1 Aprilie.
Eu mai am un contract de munca, ca si asistent personal, nesuspendat. Deci nu am dreptul la șomaj tehnic.
Întrebata mea este: fiind însărcinată, nu sunt protejata in niciun fel? Mi ae suspenda pur si simplu contractul de munca? Cum imi va afecta asta calculul la concediul de maternitate?
Va mulțumesc.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 19:41, 9 Aprilie 2020
C.i.m. activ este cu norma intreaga sau cu timp partial ?
Contractul activ, ca si asistent personal este de 8 ore. Si cel suspendat, de 4 ore.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Femeile insarcinate sunt protejate impotriva concedierii , nu si impotriva suspendarii c.i.m.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna ziua am o nelamurire in momentul de fata sunt pe somaj daca ... vadas vadas Buna ziua am o nelamurire in momentul de fata sunt pe somaj daca ma angajezi inapoi la fostul meu loc de munca cu contract determinat dar cu 4 ore si sefii mei ... (vezi toată discuția)
Somaj tehnic la persoanele gravide Anca Iancu Anca Iancu Buna ziua, Sunt insarcinata si am anuntat angajatorul inainte de starea de urgenta. Momentan sunt trecuta in somaj tehnic, nu stiu daca este legal si salariul ... (vezi toată discuția)
Angajare asistent personal part time Oana E84 Oana E84 Buna seara as avea si eu o intrebare sunt angajata ca asistent personal pt baietelul meu.as putea sa am angajez 4 ore part time la o gradinita in apropierea ... (vezi toată discuția)