avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 245 soluții astăzi
Forum Activitate Peapangel

Activitate Peapangel

Pentru edificare, va rog sa cititi si punctul 34 din motivarea deciziei CCR 702/2019, acolo veti gasi exact ce v-am spus anterior. Cei care au iesit la pensie de invaliditate pe legea 19/2000 nu au beneficiat de indicele de corectie, dar au avut stagiul complet de cotizație mai mic decât cel prevăzut în legea 263/2010, iar Curtea a venit cu această decizie sa poata beneficia si ei de inscrierea initiala la pensie cand îndeplinesc condițiile legale de pensie pentru limita de varsta si sa li se aplice si lor indicele prevazut in anul respectiv. Mai spuneti ca la deschidera pensiei de invaliditate am beneficiat de indicele de corectie, dar pensia de invaliditate nu era inscriere initiala la pensie, ci o pensie care s-a acordat din motive medicale, singura care se considera inscriere initiala la pensie este pensia pentru limita de varsta pentru toți beneficiarii pensiilor de invaliditate, asa cum prevede si decizia CCR. Acum inchei aceasta discutie cu dvs. fiind pentru ultima oara cand mai postez.


Carp Mircea a scris:

Intelegeti ce doriti/vreti, doar este problema d-voastra.
Din dezbaterea care a condus la emiterea Decizie nr.702:

25. Dispozitiile art. 170 alin. (3) din Legea nr. 263/2010 prevad ca aplicarea indicelui de corectie se face o singura data, "la inscrierea initiala la pensie", subliniinduse faptul ca acest beneficiu nu se poate acorda de mai multe ori, in mod cumulat. Astfel, persoanele care s-au pensionat anticipat, anticipat partial sau au obtinut o pensie de invaliditate in temeiul Legii nr. 263/2010, beneficiind de dispozitiile art. 170 din acestact normativ, nu pot solicita aplicarea inca o data a indicelui de corectie cu
prilejul stabilirii pensiei pentru limita de varsta, atunci cand indeplinesc conditiile legale pentru acordarea acesteia.

Precizarile CNPP:

[ link extern ]



Interpretati gresit, tocmai asta este problema, conform deciziei CCR, stabilirea pensiei pentru limita de varsta reprezinta inscrierea initiala la pensie pentru toți beneficiarii pensiilor de invaliditate, prin aplicarea pentru prima data a conditiilor de varsta legala si stagiu complet de cotizare prevazute de legea 263/2010, iar in cuprinsul deciziei CCR 702/2019 nu scrie nicăieri ca doar beneficiarii pensiilor de invaliditate care s-au pensionat pe legea 19/2000 intra sub incidenta acestei decizii, ci toți pensionarii de invaliditate care indeplinesc condițiile enunțate mai sus si nu are legatura cu dezbaterea de care vorbiti pentru ca aceasta e o dezbatere nu o decizie, iar indicele de corectie prevăzut pentru anul 2020, se va aplica punctajului mediu anual rezultat din calcul la stabilirea pensiei pentru limita de varsta, luandu-se in considerare si cuantumul pensiei de invaliditate, ca perioada asimilata. Ma bucur ca pe acest forum mai avem si contradicții în idei.

Carp Mircea a scris:

Intelegeti ce doriti/vreti, doar este problema d-voastra.
Din dezbaterea care a condus la emiterea Decizie nr.702:

25. Dispozitiile art. 170 alin. (3) din Legea nr. 263/2010 prevad ca aplicarea indicelui de corectie se face o singura data, "la inscrierea initiala la pensie", subliniinduse faptul ca acest beneficiu nu se poate acorda de mai multe ori, in mod cumulat. Astfel, persoanele care s-au pensionat anticipat, anticipat partial sau au obtinut o pensie de invaliditate in temeiul Legii nr. 263/2010, beneficiind de dispozitiile art. 170 din acestact normativ, nu pot solicita aplicarea inca o data a indicelui de corectie cu
prilejul stabilirii pensiei pentru limita de varsta, atunci cand indeplinesc conditiile legale pentru acordarea acesteia.

Precizarile CNPP:

[ link extern ]



Toti beneficiarii pensiilor de invaliditate indiferent ca au iesit pe legea 19/2000 sau pe legea 263/2010, intra sub incidenta dec. nr.702/2019, la stabilirea pensiei pentru limita de varsta, cărora li se va aplica coeficientul de corectie de 1,41, asupra punctajului mediu anual rezultat din calcul, iar cuantumul pensiei de invaliditate se va lua în considerare ca perioada asimilată, la stabilirea pensiei pentru limita de varsta.

Carp Mircea a scris:

Daca v-ati deschis drepturile la pensie de invaliditate pe legea 263/2010, nu intrati sub incidenta Deciziei nr.702/2019 a CCR.
Asa se intelege din decizie.
Eu am specificat in prima postare:
Daca v-ati deschis drepturile pe legea 19/2000.

Va multumesc. Asa am interpretat si eu. Sunt pensionat de invaliditate pe legea 263/2010, iar art.9 din legea 8/2006 spune destul de clar ca prevederile legate de stabilirea pensiei, inclusiv ale deciziei CCR nr.702/31.10.2019 in ceea ce priveste stabilirea pensiei pentru limita de varsta ca fiind inscriere initiala la pensie, se aplica in mod corespunzator si indemnizatiei primită de mine în baza legii nr.8/2006. Sper ca cei de la CJP sa aplice art.1 alin(3) si (4) din legea 8/2006, fara sa mai fie nevoie sa le explic ce trebuie să facă.

Carp Mircea a scris:

Daca deschiderea drepturilor la pensie de invaliditate a fost pe legea 19/2000, la trecerea la limita de varsta:
Se va aplica art.82 alin.1 si 2 din legea 263/2010
Apoi se va aplica prevederile Deciziei nr.702/2019 a CCR,
Adica un indice de corectie de 1,41
Separat de pensie, dar in legatura directa cu aceasta ar trebui sa se aplice si prevederile legii 8/2006:
Art.1 alin.(3) si (4).

În data de 9 martie 2020 ora 21:03 am pus o intrebare si vreau sa stiu în cat timp mi se va da raspuns ?
Sunt beneficiarul indemnizatiei primită în baza legii nr.8/2006 si pensionar de invaliditate, iar in luna iunie indeplinesc conditiile de varsta legala si stagiu complet de cotizare si vreau sa stiu daca odata cu stabilirea pensiei pentru limita de varsta ,ca inscriere initiala la pensie conform deciziei CCR 702/2019, mi se stabileste si indemnizatia conform art.1 alin.2 coroborat cu art.9 din legea nr.8/2006, având în vedere că pensia de invaliditate la care se raportează in prezent indemnizatia nu va mai exista odata cu intrarea în vigoare a pensiei pentru limita de varsta, iar cuantumul indemnizatiei ar urma să se modifice ori de câte ori se va modifica pensia pentru limita de varsta in vigoare ca urmare a modificării punctului de pensie ?