Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Stabilirea pensiei pentru limita de varsta conform ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Stabilirea pensiei pentru limita de varsta conform Deciziei CCR nr. 702/31.10.2019

Sunt beneficiarul indemnizatiei primită în baza legii nr.8/2006 si pensionar de invaliditate, iar in luna iunie indeplinesc conditiile de varsta legala si stagiu complet de cotizare si vreau sa stiu daca odata cu stabilirea pensiei pentru limita de varsta ,ca inscriere initiala la pensie conform deciziei CCR 702/2019, mi se stabileste si indemnizatia conform art.1 alin.2 coroborat cu art.9 din legea nr.8/2006, având în vedere că pensia de invaliditate la care se raportează in prezent indemnizatia nu va mai exista odata cu intrarea în vigoare a pensiei pentru limita de varsta, iar cuantumul indemnizatiei ar urma să se modifice ori de câte ori se va modifica pensia pentru limita de varsta in vigoare ca urmare a modificării punctului de pensie ?
Daca deschiderea drepturilor la pensie de invaliditate a fost pe legea 19/2000, la trecerea la limita de varsta:
Se va aplica art.82 alin.1 si 2 din legea 263/2010
Apoi se va aplica prevederile Deciziei nr.702/2019 a CCR,
Adica un indice de corectie de 1,41
Separat de pensie, dar in legatura directa cu aceasta ar trebui sa se aplice si prevederile legii 8/2006:
Art.1 alin.(3) si (4).
Carp Mircea, utilizator
Va multumesc. Asa am interpretat si eu. Sunt pensionat de invaliditate pe legea 263/2010, iar art.9 din legea 8/2006 spune destul de clar ca prevederile legate de stabilirea pensiei, inclusiv ale deciziei CCR nr.702/31.10.2019 in ceea ce priveste stabilirea pensiei pentru limita de varsta ca fiind inscriere initiala la pensie, se aplica in mod corespunzator si indemnizatiei primită de mine în baza legii nr.8/2006. Sper ca cei de la CJP sa aplice art.1 alin(3) si (4) din legea 8/2006, fara sa mai fie nevoie sa le explic ce trebuie să facă.

Carp Mircea a scris:

Daca deschiderea drepturilor la pensie de invaliditate a fost pe legea 19/2000, la trecerea la limita de varsta:
Se va aplica art.82 alin.1 si 2 din legea 263/2010
Apoi se va aplica prevederile Deciziei nr.702/2019 a CCR,
Adica un indice de corectie de 1,41
Separat de pensie, dar in legatura directa cu aceasta ar trebui sa se aplice si prevederile legii 8/2006:
Art.1 alin.(3) si (4).

Daca v-ati deschis drepturile la pensie de invaliditate pe legea 263/2010, nu intrati sub incidenta Deciziei nr.702/2019 a CCR.
Asa se intelege din decizie.
Eu am specificat in prima postare:
Daca v-ati deschis drepturile pe legea 19/2000.
Carp Mircea, utilizator
Toti beneficiarii pensiilor de invaliditate indiferent ca au iesit pe legea 19/2000 sau pe legea 263/2010, intra sub incidenta dec. nr.702/2019, la stabilirea pensiei pentru limita de varsta, cărora li se va aplica coeficientul de corectie de 1,41, asupra punctajului mediu anual rezultat din calcul, iar cuantumul pensiei de invaliditate se va lua în considerare ca perioada asimilată, la stabilirea pensiei pentru limita de varsta.

Carp Mircea a scris:

Daca v-ati deschis drepturile la pensie de invaliditate pe legea 263/2010, nu intrati sub incidenta Deciziei nr.702/2019 a CCR.
Asa se intelege din decizie.
Eu am specificat in prima postare:
Daca v-ati deschis drepturile pe legea 19/2000.

Intelegeti ce doriti/vreti, doar este problema d-voastra.
Din dezbaterea care a condus la emiterea Decizie nr.702:

25. Dispozitiile art. 170 alin. (3) din Legea nr. 263/2010 prevad ca aplicarea indicelui de corectie se face o singura data, "la inscrierea initiala la pensie", subliniinduse faptul ca acest beneficiu nu se poate acorda de mai multe ori, in mod cumulat. Astfel, persoanele care s-au pensionat anticipat, anticipat partial sau au obtinut o pensie de invaliditate in temeiul Legii nr. 263/2010, beneficiind de dispozitiile art. 170 din acestact normativ, nu pot solicita aplicarea inca o data a indicelui de corectie cu
prilejul stabilirii pensiei pentru limita de varsta, atunci cand indeplinesc conditiile legale pentru acordarea acesteia.

Precizarile CNPP:

[ link extern ]

Carp Mircea, utilizator