avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 688 soluții astăzi
Forum Activitate lucian364

Activitate lucian364

Plata zile libere nationale
Buna ziua,
Daca am lucrat in data de 30,11,2020 si pe 26.12. ci pe 02 si nu am primit libere sunt obligati sa-mi plteasca +100 ziua lucrata, nu?
tin sa mentionez ca am programul redus de 4 h.
Si zilele de concediu luate in plus( am fost in somaj tehnic dupa ce am fost concediu) le iau din salariu, nu?
Pe langa asta am, fost astazi sa-mi fac toate actrele necesare( am depus demisia cu preaviz) si nu au semnat nota de lichidare trebuie sa merg maine sa o semneze ..... dupa ce semneaza nota de lichidare sunt obligati sa-,mi dea urmatoarele acte: adeverinta de vechime, nota de lichidare, decizie de incatare, nu?
Ce fac daca nu imi da aceste acte?
Inca nu mi-am primit salariu chit ca astazi era zi de avans, ce este de facut?
Multumesc pentru raspunsuri.
Concret, daca am inteles corect de la domnul Vasile. Nu conteaza cand incetez raportul de munca,
tot voi plati. Ma puteti contrazice, daca nu e adevarat.
Multumesc pentru raspunsuri!

Extrasul din registru contine si o copie a c,i,m?

Buna ziua,
Daca am luat cooncediu de 21 zile de odihna, dar 4 luni am fost in somaj tehnic. Lunile de somaj tehnic acopera zilele de concediu, adica in cazul demisiei mi-se vor lua bani din salariu sau mi se va cere sa-i dau din mana pentru zilele aferente celor 4 luni?
Si daca astept astept pana in ianuarie mai este valabil in cazul in care trebuie sa platesc?
Si atunci cand voi demisiona ce cerere sau ce ,,procedeu juridic,, trebuie sa fac/indeplinesc pentru a primi o copie a toturor actelor mele din dosarul de angajat? *
Este legal sau poate exista in contarc un paragraf ce sa ma oblige sa le predau toate actele ce stabileau raportul meu cu ei, gen contract de munca?
Si inca o intrebare. In anul ce urmeaza este posibil ca angajati in loc sa aiba numarul normal de zile de concediu sa aiaba mai putine din caza ca au stat in somaj tehnic?
*Imi puteti lasa un link, am cautat si eu. dar vreau sa fiu sigur de ce am gasit.
Astept raspunsurile dumneavoastra .
Va multumesc frumos.
Răspuns la discuția concediu fortat
Pe toata lumea a pus in concediu.Maine nu ar mai lucra nimeni,asta ar insemna ca daca ma concediaza din motive economice eu ar trebuii 20 de zile sa merg in continuare la munca. Fapt ce este imposibil fizic. Maine fiind inchisa unitatea .
Multumesc pentru raspunsuri.
Ei nu trebuia sa ne puna in somaj tehnic?
Răspuns la discuția concediu fortat
Multumesc!
Ideea este ca sunt 6 persoane pe acest post. Trebuie sa desfinteze postul si pe toti 6 sa ne concedieze?
Răspuns la discuția concediu fortat
Multumesc pentru raspuns.
Dar ma gandesc ca trebuie sa faca comisie disciplinara pentru a ma concedia, pe baza unei incalcari ale regulamentului intern sau contractului de munca?
Discuție concediu fortat
Salutare!
Sunt pus in situatia in care sunt obligat sa imi iau tot concediu pe anul acesta, din cauza lipsei de clienti. Tin sa precizez ca acesta situatie este in contextul cu covid-19. Ei vor sa inchida unitatea si sa puna lumea in concediu de odihna. Este legal ?
Si daca nu, cum trebuie sa procedez?