avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 412 soluții astăzi
Forum Activitate alinayahoo

Activitate alinayahoo

Buna seara. Problema mea este urmatoarea : o jucatoare de baschet U 18 este legitimata la un club. Din diferite motive clubul nu poate inscrie o echipa la campionatul national U 18. Este legal sa ceara clubul o suma de bani altui club pentru transferul jucatoarei tinand cont de faptul ca fara transfer jucatoarea nu mai poate juca in anul urmator neavand echipa.Situatie similara si la U 16. Multumesc.
Multumesc.
Multumesc pentru raspuns dar politia spune ca se refuza eliberarea permisului pentru ca cererea nu a fost depusa in termen de 30 de zile conform Hotararii nr. 182/2020 care introduce dupa art 220 al OUG 195/2002. un articol nou 220-1 (3) "cererea se depune , dupa caz, pana in a 30-a zi , respectiv a 45-a zi, inclusiv, a perioadei de suspendare a exercitarii dreptului de a conduce pentru care titularul permisului de conducere solicita reducerea. " Ce inseamna dupa caz ? Mentionez ca mi-a fost suspendat permisul pentru trei luni si in urma trecerii testului as fi beneficiat de o reducere de o luna. Multumesc mult pentru lamuriri.
Care este termenul de depunere a cererii pentru reducerea perioadei de suspendare a permisului ?
Am achitat un sejur in Egipt pentru trei persoane ( 2 adulti si un copil ) cu plecare in data de 08.04.2020 din Cluj Napoca. Nu am facut asigurare storno deoarece mi s-a spus de la asigurator ca nu este valabila in cazul pandemiilor si epidemiilor. Tinand cont de situatia actuala cu imbolnavirile si decesele din Egipt nu am dori sa riscam si am anula excursia. Cum s-ar putea recupera toata suma platita tinand cont de faptul ca in contract este stipulat ca in cazul renuntarii cu 17-44 zile inaintea plecarii penalizarile sunt 50% din pretul serviciilor de calatorie. Multumesc.