avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 493 soluții astăzi
Forum Activitate Neva09

Activitate Neva09

Răspuns la discuția Plată necuvenita AJPIS
Eu le-am trimis un mail în care i-am rugat sa îmi explice de ce... Răspunsul a fost ca ei pe 16 ale lunii închid luna și se transmit greu documentele de la primărie către ei în condițiile în care pe 11.04 au emis decizia cu plata necuvenita și pe 12.04 cea de aprobare a stimulentului....

Alisow a scris:

Același lucru am pățit și eu. Am început lucrul cu 2 luni mai devreme și am trimis actele către primăria de care aparțin. Acum după aproape 2 ani primesc înștiințare ca trebuie sa returnez banii pe cele 2 luni. În coditiile în care eu am închis acel cont la banca de atunci. Ei imi spun ca eu am mai primit indemnizatie si pentru acele 2 luni si ca in acelasi timp.apar cu venituri.Nu am.beneficiat nici de stimulent de inserție pentru ca cei de la primărie au uitat de mine și nu au trimis niciun document mai departe.

Plată necuvenita AJPIS
Bună ziua!
As avea nevoie de ajutor pentru situația următoare:
Primesc în data de 14.05.2022, o decizie de la agenția județeană pentru plăti și inspecție sociala cum ca trebuie să înapoiez o suma ce nu îmi era cuvenita din indemnizația de creștere copil.
Menționez ca aceasta figurează ca tipărită din 12.04.2022.
Eu am semnat contractul de munca în 10.03.2022 și tot în aceeași zi am trimis și cererea și documentele necesare acordării stimulentului de inserție prin care i-am anunțat implicit ca m-am angajat.
Sunt obligată sa înapoiez acești bani dacă plata în plus a fost făcută în luna aprilie, când aveau deja toate documentele necesare pentru calculul corect al indemnizației?
Mulțumesc anticipat pentru răspuns!
Bună ziua!
As avea nevoie de ajutor pentru situația următoare:
Primesc astăzi 14.05.2022, o decizie de la agenția județeană pentru plăti și inspecție sociala cum ca trebuie să înapoiez o suma ce nu îmi era cuvenita din indemnizația de creștere copil.
Menționez ca aceasta figurează ca tipărită din 12.04.2022.
Eu am semnat contractul de munca în 10.03.2022 și tot în aceeași zi am trimis și cererea și documentele necesare acordării stimulentului de inserție prin care i-am anunțat implicit ca m-am angajat.
Sunt obligată sa înapoiez acești bani dacă plata în plus a fost făcută în luna aprilie, când aveau deja toate documentele necesare pentru calculul corect al indemnizației?
Mulțumesc anticipat pentru răspuns!
Mulțumesc mult pentru răspuns!
Bună ziua!
V-aș ruga, dacă puteți, sa ma ajutați cu următoarea problema:
În acest moment sunt în prenatal, contractul îmi expira în data de 11 mai a. c., iar data probabila a nașterii este înainte de această dată, însă la expirarea contractului nu voi fi împlinit cele 42 de zile obligatorii de postnatal astfel încât sa pot intra în creștere copil.
Ce am de făcut în această situație astfel încât pierderile pe parte de drepturi bănești sa fie minime și cui ar trebui sa ma adresez?
Mulțumesc anticipat!