avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 553 soluții astăzi
Forum Activitate anaghincioiu

Activitate anaghincioiu

Mulțumesc frumos pentru răspuns.
Bună ziua. Tatăl meu a decedat, eu sunt singurul lui copil. El era divorțat de mama mea (de aprox 4 ani), dupa aprox 20 ani de casnicie...insa mama avea si un alt copil din prima ei căsnicie(copil in varsta de 38 ani). Copil care nu a fost recunoscut niciodată de tatăl meu biologic, este practic copilul vitreg al tatal lui, însă fără niciun act. Întrebarea este, acum la dezbaterea succesiunii după tatăl meu, el are vreun drept la moștenire? Sau mama mea? Mulțumesc
Buna ziua! Conform Legii nr.19/2020 cu privire la acordarea zilelor libere pentru ingrijire copil, perioada de acordare este doar pana la 03.04? 03-21.04 este vacanta? (Desi este decretata stare de urgenta!) Am copilul inscris intr-o gradinita privata, cu un contract in care este stipulat faptul ca NU au vacanta, si chiar si asa,nu pot beneficia de aceste zile libere pana pe 21.04 cand activitatea este suspendata? Mentionez ca mi se solicita 75% din taxa de gradinita( pentru 7zile din luna Martie mi-a fost solicitata taxa integral-100%), eu nu am cu cine lasa copilul in perioada 03-21.04, si nu stiu ce solutie sa gasesc... cum pot merge eu la serviciu incepand cu 04.04? Ce fac cu el? Am varianta de a sta in CO fara plata, dar taxa mi se solicita, si eu sa stau in concediu neplatit? Si alte cheltuieli firesti...Cui ma pot adresa? Multumesc anticipat! Sanatate tuturor!