Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună ziua. Tatăl meu a decedat, eu sunt singurul lui ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună ziua. Tatăl meu a decedat, eu sunt singurul lui copil. ...

Bună ziua. Tatăl meu a decedat, eu sunt singurul lui copil. El era divorțat de mama mea (de aprox 4 ani), dupa aprox 20 ani de casnicie...insa mama avea si un alt copil din prima ei căsnicie(copil in varsta de 38 ani). Copil care nu a fost recunoscut niciodată de tatăl meu biologic, este practic copilul vitreg al tatal lui, însă fără niciun act. Întrebarea este, acum la dezbaterea succesiunii după tatăl meu, el are vreun drept la moștenire? Sau mama mea? Mulțumesc
Nici mama si nici copilul mamei nu au vocatie succesorala in acest caz. Doar dvs. in calitate de unic descendent.
Mulțumesc frumos pentru răspuns.