avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 432 soluții astăzi
Forum Activitate marius_alexandru

Activitate marius_alexandru

buna ziua
intrebarea mea a fost destul de clara,cind trebuie sa imi faca suspendarea contractului de munca in ziua in care intru in concediu sau innainte sa raman eu acasa.si la ast anu mi-a raspuns nimenii.
va multumesc
buna
am si eu o intrebare.daca intru in concediul d ecrestere al copilului pt 2 ani contractul de munca mi se suspenda.cucoana aia de la personal mi-a zis ca in momentul in care se termina cele 30 de zile de preaviz imi intocmeste actul de suspendare.este corect asa ca atunci sa imi faca actul?
inca o intrebare eu daca ii anunt cu 30 de zile innainte ca intru in concediu daca de exemplu dupa 1 ansi 6 lunii gasesc ceva bun de munca mai trebuie sa lucrez ceva la ei sau se condidera ca am demisionat (adica daca trebuie sa mai lucrez cele 30 de zile din contractul semnat de mine?
pana acuma am inteles ce vreau samai stiu daca ii anunt ca plec in concediu cu 30 de zile eu o sa mai primesc normal toate drepturile (banii,bonurii) ca ei obisnuiesc da nu dea bonuri celor care pleaca in ultima luna.
si inca ceva eu am depus garantie 10.000 care daca as iesi lipsa ceva mi s-ar trage de acolo,eu in momentul in care plec o sa fac inventar ce se intampla cu garantia mea?
o sa o primesc innapoi sau numai cind plec de la firma de tot.
va multumesc
in ultimile 12 luni am intrerupere4 zile dar de la primaria timis mi-au spus ca pot avea intrerupere 10 zile max ,am deja adeverinta de la fostul loc de munca si mai urmeaza sa ii scriu cererea si sa ii anunt (copilul sa nascut pe 31 mai anul acesta si eu ma gandesc sa ii anunt pe 15 iulie ca incepand cu data de 18 august o sa raman in concediu de crestere.
problema este ca eu nu pot ajunge la resurse umane la firma ,daca trimit eu un mail la managerul meu , directorul general si la resurse umane cu instiintarea si cu o copie de buletin si ulterior cu toate actele trimit si cererea si copia de certificat este bine sau rau?


multumesc
buna ziua,a si ei niste intrebarii:
1-eu ocup functia de director de magazin la o firma ,cu cit timp trebuie sa anunt firma ca vreau sa intru in concediul de crestere am copilului.
2-cum fac sa anunt firma de decizia mea,trebuie o cerere tip sau este de ajuns ceva formulat de mine,in cazul in care ste tip ma poate ajuta cineva sa intru in posesia ei,trebuie inregistrata undeva sau pot sa o trimit pe mail directorului
3-daca trebuie sa fac o instiintare oarecare as vrea sa ma indrume cineva care stie exact ca sunt sigur ca firma daca poate specula ceva are sa ma dea in judecata ca este un obicei al lor.

id:marryus20@yahoo.com