avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 514 soluții astăzi
Forum Activitate alinacampean

Activitate alinacampean

Răspuns la discuția nu putem plati creditul
banca a trimis instiintare la adresa unde stateam in spania,
Prietenul meu nu are bunuri , decat o masina cumparata de acolo, iar apartamentul cu care s-a girat pt credit era cumparat tot prin credit bancar , de alti romani si am inteles ca nici ei nu au putut sa-l termine de platit si au renuntat la el. Oricum el vrea sa plateasca dar nu putem...speram totusi sa ne gasim servici ...dar pana atunci creditul se tot mareste.
prietenul meu a fost plecat la munca in Spania doi ani , timp in care a facut un credit personal 12000euro la o banca de acolo .Nu stiu daca are vre-o importanta faptul ca directorul era corupt si ca sa-i acorde imprumultul , a beneficiat si el de o parte din bani. Oricum avea mare nevoie si a acceptat. Ideea e ca a ramas fara servici ca si alti multi romani si ne-am intors acasa .de curand am aflat ca au trimis de la banca instiintare de marire a dobanzii cu 4000 de euro. prietenul meu e disperat , nu stim ce putem face.
Nu stiu ce mi se intampla,am intrat in panica sau intradevar m-am razgandit.Cum zice mama:rau cu rau dar mai rau fara rau! Ideea e ca am facut o cerere de divort si mi s-a dat termen peste 2 luni jumate,probabil ca sa mai am timp de gandire....timp in care ma tot gandesc si ma razgandesc. Sotul meu ma tot suna rugandu-ma sa ma intorc la el si vad ca nu raman indiferenta la suferinta lui. Probabil il mai iubesc .Intrebarea mea:daca nu ma prezint la termen ce se intampla?El nu o sa mearga sigur.
Oare se intampla des asa ceva sau doar mie?
Discuție divort
Casatorita din 2002 fara copii si cu rezidenta in Spania . Am venit in tara, respectiv la parintii mei ca sa cer divortul. Initial sotul a acceptat divortul spunand ca nu are de ales, insa in ultimile convorbiri m-a avertizat ca am parasit domiciliul comun si ca el nu plateste nimic din costurile divortului. intrbarea mea : mie mi se pare corect cum am procedat, este?cat de mari sunt costurile unui divort?
Discuție divort
Casatorita din 2002 fara copii si cu rezidenta in Spania . Am venit in tara, respectiv la parintii mei ca sa cer divortul. Initial sotul a acceptat divortul spunand ca nu are de ales, insa in ultimile convorbiri m-a avertizat ca am parasit domiciliul comun si ca el nu plateste nimic din costurile divortului. intrbarea mea : mie mi se pare corect cum am procedat, este?cat de mari sunt costurile unui divort?

Mi se pare interesanta o astfel de cerere insa nu cred ca am mai intalnit pe nici un forum.Ati putea sa-mi spuneti unde as putea gasi un astfel de exemplu? .. si totusi .. nu stiu daca singura as putea depune o astfel de cerere.. oare nu este nevoie de amandoi?
va multumesc pt sfat, il consider de mare ajutor insa am o intrebare: in cererea de divort am mentionat motivul pt care doresc divortu l(dupa cum vine modelul de mai sus) ,insa nu am specificat culpa comuna, ar trebui? Am mentionat faptul ca sotul consuma bauturi alcoolice in mod repetat, precum si certurile dintre noi, fapt pt care eu am parasit domiciliul comun. In prezent eu sunt acasa la parinti mentionand aceasta adresa in cererea de divort , iar in ceea ce-l priveste pe sotul meu , am mentionat adresa parintilor sai (aceasta fiind adresa sa din buletinul de identitate) avand in vedere faptul ca noi in romania nu am avut domiciliu comun. Este corect? va multumesc


Sunt casatorita in anul 2002 si am locuit impreuna cu sotul in Spania inca de la inceputul casatoriei noastre.Toate bunurile materiale le-am obtinut impreuna: un apartament , o casa (neterminata inca) si respectiv o masina. Nu avem copii. Datorita certurilor numeroase eu am hotat ca nu mai are sens sa continuam casnicia si m-am intors in tara ca sa cer divortul. Desi la inceput el nu a fost de acord a inteles ca nu are nimic de facut si accepta divortul. Nu am dori partaj, pt ca am cazut amandoi de acord.Sotul meu momentan este in Spania insa se intoarce si el acasa in decurs de o luna eventual 2.
As dori sa stiu ce tip de divort as putea cere,astfel incat sa terminam povestea cat mai frumos si mai repede.

Mentionez ca nu as vrea sa astept pana se intoarce el din strainatate si nefiind prezent nu stiu daca pot cere divortul de comun acord.
Sunt casatorita in anul 2002 si am locuit impreuna cu sotul in Spania inca de la inceputul casatoriei noastre.Toate bunurile materiale le-am obtinut impreuna: un apartament , o casa (neterminata inca) si respectiv o masina. Nu avem copii. Datorita certurilor numeroase eu am hotat ca nu mai are sens sa continuam casnicia si m-am intors in tara ca sa cer divortul. Desi la inceput el nu a fost de acord a inteles ca nu are nimic de facut si accepta divortul. Nu am dori partaj, pt ca am cazut amandoi de acord.Sotul meu momentan este in Spania insa se intoarce si el acasa in decurs de o luna eventual 2.
As dori sa stiu ce tip de divort as putea cere,astfel incat sa terminam povestea cat mai frumos si mai repede.
Am inteles ca as putea cere divort din culpa comuna,si in acest caz fiind necesara doar prezenta mea la depunerea cererii de divort. Ma poate ajuta cineva cu un model la o astfel de cerere? multumesc. emailu meu este alunicacjro@yahoo.com