avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 409 soluții astăzi
Forum Activitate doctorATU

Activitate doctorATU


trandafir2 a scris:

Ce anume sa fie legal? Faptul ca nu ati fost la domiciliu in perioada vacantei? sau faptul ca nu ati anuntat organul ca plecati in vacanta? sau faptul ca vi s-a comunicat amenda cand erati in vacanta? sau alt fapt?, ce anume mai precis?

Nu am primit procesul verbal. Acum e clar domnu trandafir?


Etsy123 a scris:

Nu aveti ce sa indreptati , daca nu v-ati incadrat in termenul in care puteati plati jumatate nu mai aveti aceasta posibilitate deci trebuie sa platiti toata suma . Trebuia sa rugati pe cineva sa va ridice corespondenta cat erati plecat si puteati plati online fara probleme .

Am primit solicitarea initiala prin recomandata la posta, unde se ridica numai de catre destinatar cu buletinul. Datele le-am comunicat pe adresa de email indicata si eventual puteau sa trimita tot pe email instiintarea de plata. Nu cred ca e ok
Necomunicare PV contraventie
Am primit instiintare si am comunicat datele de contact apoi a coincis cu perioada vacantei si nu am fost la domiciliu pentru primirea PV
Acum deja am amenda de platit fara posibilitatea de a achita macar jumatate din valoare.
E legal? Cui ma pot adresa pentru indreptarea situatiei? Multumesc


Adam Grecu a scris:

Eu as merge pe alta solutie: sunt circuite electrice clasice care pleaca dintr-un tablou electric. Mai mult, circuitul din subsol, ca de altfel si celelalte sunt protejate prin sigurante.
Cineva (poate chiar adminul), sa decupleze siguranta de pe traseul spre subsol, sa inchida cu lacat acel tablou, sa avertizeze proprietarii ca tabloul este inchis si cheia se afla la...
........................
Revin si va mai zic: puteti identifica proprietarii care doresc sa-si incarce bateriile masinilor, le construiti o statie de incarcare (pe cheltuiala lor), le puteti atasa si un contor pasant si astfel repartizati cheltuiala energiei electrice, doar acestora.


Priza e functionala pentru aparatura folosita in zina
Sunt vecini care au contor special pt incarcare masini dar acesta se pare ca ignora aceasta varianta

Adam Grecu a scris:

Eu as merge pe alta solutie: sunt circuite electrice clasice care pleaca dintr-un tablou electric. Mai mult, circuitul din subsol, ca de altfel si celelalte sunt protejate prin sigurante.
Cineva (poate chiar adminul), sa decupleze siguranta de pe traseul spre subsol, sa inchida cu lacat acel tablou, sa avertizeze proprietarii ca tabloul este inchis si cheia se afla la...
........................
Revin si va mai zic: puteti identifica proprietarii care doresc sa-si incarce bateriile masinilor, le construiti o statie de incarcare (pe cheltuiala lor), le puteti atasa si un contor pasant si astfel repartizati cheltuiala energiei electrice, doar acestora.


Priza trebuie sa ramana functionala pentru aparatura folosita in zona
Sunt vecini care au contor special pt incarcare masini dar acesta se pare ca ignora aceasta varianta
Avem un vecin hotoman care isi incarca masina de la priza din subsol in special noaptea. Administratorul spune ca el cand trece ziua nu gaseste nimic cu toate ca i am aratat pozele. Si nici nu are bani sa limiteze accesul la prize. Noaptea mintii.
Ce ar fi de facut?
Multumesc


j.c.m a scris:

Nu exista asociatie de locatari
Multumesc.


Luati un pantof din cei doi de la usa… Desperecherea incaltarilor il va motiva sa si le tina in interior….
Răspuns la discuția Organizare Adunare Generala
Cenzorul a fost un proprietar care vazand nereguli, s-a retras iar Administratia a angajat un cezor care in opinia noastra nu verifica absolut nimic din ce semneaza
Legat de voturi valabile, precizez ca nu s-au mai gasit mai gasit cererile de adeziune la verificarea facuta, cu toate ca fusesera depuse cu mult inainte de organizarea activitatii
Locuiesc intr-un complex rezidential unde Dezvoltatorul controleaza Asociatia prin oamenii care s-au instalat acolo imediat dupa infiintarea Asociatiei.
Am dori sa gasim un avocat care sa vegheze la buna si corecta desfasurare a Adunarii Generale; Presedintele si Comitetul Executiv invoca tot felul de motive pentru a amana activitatea, sau cand aceasta s-a desfasurat ultima data, au votat la doua maini, invocand faptul ca poseda garaje, boxe care le dau dreptul la mai multe voturi; cei care nu votau de partea lor au fost invalidati, ca nu ar fi fost membrii ai Asociatiei si tot felul de mizerii de genul acesta;
Cunoasteti avocati cu care putem colabora in scest sens?
Multumesc