avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 717 soluții astăzi
Forum Activitate alinaralu

Activitate alinaralu

Răspuns la discuția Oare pot face ceva?
Va multumesc pentru sfat!Chiar astazi o sa sun sa intreb sa vad ce pot face!Va multumesc!
As avea si eu o intrebare:avand in vedere ca eu lucrez in Italia si baietelul meu este acasa in Romania cu mama mea,as putea sa raman acasa pentru o perioada mai mult de timp langa coplilul meu ca trebuie sa il operez?As vrea sa stiu daca as putea sa trimet ceva acte la fabrica la care lucrez care sa dovedeasca ca trebuie sa stau acasa din motive de sanatate pentru copilul meu?De fapt intenia mea este sa raman acasa de tot dar inca nu vreau sa pierd ultimele luni de servici ca imi trebuiesc bani pentru operatie!!
Va multumesc!
Răspuns la discuția Rate Neplatite
O informatie as mai vrea daca se poate cum trebuie sa faca ca sa iasa din evidenta de la biroul de credit?
Va multumesc!Daca va platit toate restantele poate face o cerere prin care sa explice cauzele care au facuto sa nu plateasca ratele,ea nestiind ca fostul sot nu a mai platit ratele?Ea a aflat printrun sms de la fostul sot ca are si acum banca de platit.
Va multumesc inca o data pentru timpul acordat.
Răspuns la discuția Rate Neplatite
Va multumesc pentru raspuns vroiam sa mai stiu in caz ca se hotareste sa se intoarca acasa si vrea sa faca un imprumut nu va putea sa o faca pentru ca este inregistrata la biroul de credite.Corect?Si daca da cam pentru cati ani o sa fie inregistrata ca rau platnic?
Discuție Rate Neplatite
Buna Seara am o prietena care in anul 2005 a facut un imprumut la banca pentru un televizor.Prietena mea a plecat in Spania la munca si a lasat ratele(250.000 lei vechi)sa le plateasac sotul care ramasese in tara.Intre timp sotul sa lasat de servici ratele nu le-a mai platit (insa sotiei ii zicea ca le plateste).Acum ei au divortat si ar vrea sa stie care ar fi consecintele ?Ea pe timpul casatoriei a locuit cu socri si nici nu mai este in tara sa afle nu are pe nimeni si la banca ii este frica sa sune sa intrebe pentru ca a auzit ea ca face inchisoare.Suma imprumutata era de:7.000.000 lei vechi si trebuia sa dea inapoi 11.000.000 lei vechi.
Va Multumesc!
Răspuns la discuția va rog un raspuns
Buna ana_lucia avand in vedere ca ea nu vrea sa plece din Italia sunt o multime de centre care ajuta femeile in dificultate cum este si cazul prietenei tale.Sper ca te-am putut ajuta si succes!!
www.oddii.eu/Servizi/centridonnemaltrattate.html
Aveti dreptate d.na LORELA,este un subiect delicat insa nu este corect sa fim toti parinti bagati in aceiasi oala.O intrebare as avea si eu pt.d.vs: Ce ati simiti atunci cand sufletelul de langa d.vs mic si fragil v-ar cere de mancare,v-ar zice:Mami imi este foame!!!Si d.vs ca parinte va-ti uita in ochisori lui si cu lacrimi in ochii ia-ti raspunde:Nu avem bani,mami,ca sa cumparam de mancare!!Nu de bine plecam din tara noastra ca sa stam printre straini ci de nevoie!
Răspuns la discuția Pensie Alimentara Neplatita
Va multumesc pentru raspuns,dar eu nu am primit in scris nimic.Doar ma sunat angajatorul lui(fiind si al meu pentru un an,cand lucram impreuna).Credeam ca poate pot cere la un judecator aici sa ma ajute sa fac rost de acest contract avand in vedere ce a declarat el si ca suntem in UE.
VA MULTUMESC
As avea o intrebare:
Am o prietena care vrea sa iasa din tara cu fetita ei in varsta de 3 anisori.
Prietena mea sa judecat pentru pensia alimentara a fetitei,cei 2 nu au fost niciodata casatoriti.Pe acea hotarare scrie ca sa stabilit pensia alimenatra in valoare de x lei si ca fetita a ramas in ingrijirea ei.Poate sa iasa din tara numai cu acea hartie?Hotararea este definitiva si irevocabila.
VA MULTUMESC
Răspuns la discuția Pensie Alimentara Neplatita
Buna Ziua,revin cu niste intrebari referitor la contractul de munca al fostului sot.
Ieri am avut o noua audienta si sa amantat pana in luna octombrie,avocata mea ia trimes o scrisoare recomandata angajatorului sau cerandui acele acte, insa el a zis ca nu e valabila si ca vrea una de la judecatoria Romana.Eu as putea sa fac aici in Italia,o astfel de cerere in care sa specific ceea ce vreau,tinand cont ca suntem in UE?.Din pacate instantele romane intra in concediu iar eu as vrea sa urgentez un pic lucrurile,sa stau linistita si sa pot sa imi iau copilul pana la Craciun aici cu mine
VA MULTUMESC