avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 745 soluții astăzi
Forum Activitate ella_camy

Activitate ella_camy

buna ziua, detin un teren pe care va trece autostrada.. Am primit acum 3 ani de la societatea care construieste, o hartie prin care ma anunta ce sume voi primii drept despagubire. Pt ca la momentul respectiv nu aveam succesiunea facut si deci nu aveam acte doveditoare, nu am putut face nici o formalitate pt a primii banii. In luna februarie, am timis toate actele care mi le-au cerut, pt a dovedii ca sunt prroprietar, si a-mi primi suma de bani promisa. Mi s-a spus initial ca dureaza 2 saptamani pana voi putea ridica banii, dar nici pana acum nu i-am primit. De cate ori ii sun imi spun ca in maxim 2 saptamani ii voi pimii, lucru care nu se intampla. Pot face ceva legal in privinta asta? cum pot scoate banii de la ei? in momentul de fata, se executa sapaturi pe terenurile noastre.. in situatia asta nu sunt doar eu, ci mai multi oameni din zona mea.
Multumesc!
Răspuns la discuția Somaj in timpul facultatii?!
va multumesc pentru raspuns, asta vroiam sa stiu, daca este legal..
Societatea la care lucrez o sa ma dea in somaj inainte de inceperea scolii. cat despre posturi oferite de agentia de somaj...sunt prea mici posibilitatile ca ei sa imi poata oferii un loc de munca in orasul nostru, unde posturile disponibile sunt extrem de putine si majoritatea sunt adresate barbatilor.
Multumesc
Buna ziua, doresc sa va intreb daca as putea beneficia ce somaj in urmatoarele conditii:
Am inceput o facultate de stat, pe care a abandonat-o in ultiul an, in 2007. De atunci am avut diverse joburi, iar in momentul de fata sunt angajata.
In toamna doresc sa ma reanscriu la acea facultate pentru a o termina. Voi face un an de facultate dar de aceasta data la cu plata, pt ca nu mai pot sa o continui la fara plata asa cum eram cand am abandonat. Daca societatea la care lucrez acum ma v-a da in somaj, pot beneficia de el pe parcursul acelui an daca voi fi si studenta? Precizez ca am 28 de ani si am lucrati 3,5 ani pe cartea de munca.

Va multumesc anticipat
Deci, concret, daca nasc inainte de 7 sept 2012 nu beneficiez?
Buna seara, incerc sa aflu daca in situatia in care ma afu voi putea beneficia de indemnizatiaa pt cresterea copilului, insa din pacate nu reusesc sa inteleg toate acele norme. Sunt insarcinata in prima luna. In acest an am lucrat cu contract de munca din 25 martie pana in 06 iunie, apoi nu am mai lucrat pana in 7 septembrie 2011. De la aceasta data sunt angajata. Cu aproximatie, urmeaza sa nasc la sfarsitul lunii august - inceputul lunii septembrie 2012.
Din cate am citit eu, am inteles ca trebuie sa lucrez 12 luni consecutive pana in momentul nasterii.
Buna ziua.
va rog daca puteti sa imi spuneti ce mi se poate intampla daca plec pur si simplu de la locul de munca fara sa anunt. Mentionez ca lucrez de o luna. am un contract facut doar cu copie dupa C.I, fara a preda celelelte acte necesare angajarii. Contractul este pe perioada nedeterminata de 4 ore, insa cu nu stiu ce posibilitate de incetare in primele 90 de zile, din vina oricarei dintre parti. Ce mi se poate intampla daca pur si simplu nu ma mai prezint la serviciu?
Va multumesc
Răspuns la discuția Recuperatori creante
Ma aflu in aceeasi situatie doar ca suma datorata de mine este de 5000 de euro. Nu mai am loc de munca si nimic pe numele meu. Ce mi se poate intampla?
Sunt persoana fizica si am un proces cu Statul (mai exact cu Apele Romane), in care eu sunt pagubitul. Stiu ca se plateste o taxa de timbru de 6% din valoare. As vrea sa stiu daca aceasta taxa de timbru se plateste si in procesele cu Statul sau aici se face exceptie?

Si daca intr-adevar se plateste la inceput si eu castig procesul, aceasta taxa de timbru in va fi restituita sau nu?


Imi cer scuze daca nu am incadrat subiectul unde trebuia dar nu ma pricep..
Buna seara!
va rog, daca puteti sa ma lamuriti intr-o problema
Tatal meu are un baiat dintr-o casatorie anterioara. Dupa ce a divortat, s-a casatorit cu mama mea si impreuna au cumparat un apartament. Tatal meu a decedat acum cativa ani, iar fratele meu vitreg (fiul din casatoria anterioara) cere parte din apartamentul cumparat de parintii mei, impreuna. In contractul pe apartament scrie la Cumparator(proprietar) numele mamei, iar mai jos scrie casatorita cu : tatal.
Are fratele meu vitreg drept la parte din acest apartament?
Va multumesc anticipat!
Răspuns la discuția Ce inseamna UZUCAPIUNE?
casa a fost a srabunicului meu care prin testament a lasato bunicii mele(fiica lui). ea s-a mutat cu bunicul meu in casa in aprox 1980. ea a decedat in 1986 si dupa ea au ramas 2 copii si bunicul. Copii erau deja mari si locuiau in alt oras. Unul dintre copii a decedat (tatal meu) iar celalalt, unchiul meu, este cel care a inceput procesul cu uzucapiunea, in care pirati sunt eu si bunicul. Unchiul meu sta in spania de 9 ani.Are domiciliul de vreo 4 ani maxim in casa de care e vorba,insa locuieste in spania.
Pe bunicul meu il suceste cum vrea unchiul meu. este un om parsiv si rau. si acum am gasit pe o hartie ca i-a scris bunicului sa ii faca contract de comodat. Bunicul vrea sa ii lase lui toata partea care o are, pt ca a reusit sa il convinga prin promisiuni si alte cele.
Specific ca nu a fost facuta nici o succesiune inca de cand a murit strabunicul meu.(nici dupa el nu s-a facut.