avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 432 soluții astăzi
Forum Activitate Myshtic

Activitate Myshtic

Arendasul si-a exercitat dreptul de preemtiune. A acceptat oferta cu pretul afisat.Am primit avizul final si urma sa stabilim sa mergem la un notar, doar ca acum spune ca nu are de unde sa dea banii.
Ce e de facut , cu ce il pot constrange ?
1. In cat timp este obligat sa achite sau cum ?
2. Ca sa vand altcuiva trebuie sa refac procedura de afisare a ofertei la primarie ?
Buna seara. Am ajuns in pasul in care arendasul si arendatorul trebuie sa se prezinte la notar pt a se incheia actele de vanzare-cumparare asupra terenului. Arendasul si-a exercitat dreptul de preemtiune doar ca arendatorul sa nu il vanda altcuiva si acum doreste doar sa
incurce arendatatorul fara a cumpara terenul.

Ce este de facut mai departe ?
Se poate un raspuns ?
Multumesc
Buna seara. Am ajuns in pasul in care arendasul si arendatorul trebuie sa se prezinte la notar pt a se incheia actele de vanzare-cumparare asupra terenului. Arendasul si-a exercitat dreptul de preemtiune doar ca arendatorul sa nu il vanda altcuiva si acum doreste doar sa
incurce arendatatorul fara a cumpara terenul.
Se poate actiona in instanta sau ce se poate face ca sa piarda dreptul de preemtiune ?
Multumesc!
Nu le-a dat arendasul de atunci pe motivul sa il inregistreze la primarie si s-a mers pe incredere. Le-a zis un termen verbal si dupa a scris altul in acte.Arendatorul nu s-a interesat de contract si arendasul dupa a trecut ce perioada a vrut.
Asta intreb mai mult cum s-ar putea dovedi ?
da. Contractul de arenda a fost luat de la arendator de la Primarie acum o saptamana deoarece in momentul semnarii acestuia s-a mers pe incredere fiind si rude si nu s-a interesat de acesta, iar acum arendatorul vrand sa vanda terenul s-a blocat de acest termen de 10 ani al contractului, lucru nespus de arendas si cel mai probabil modificand contractul.
Pot contesta prima pagina dintr-un contract de arenda pe motivul schimbarii acesteia si anume inscrierea altui termen decat cel inteles ?
Mentionez ca a fost incheiat in 2014 contractul si este valabil pana in 2024
Pai din probabilitatea inlocuirii primei foi intreb . Semnarea doar a ultimei foi este valabila ?
Contractul de arenda trebuie semnat de arendator pe ambele foi ?