avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 546 soluții astăzi
Forum Activitate alina corina

Activitate alina corina

Buna ziua. De ajutorul de incalzire poate beneficia o persoana ,singura domiciliata la adresa respectiva dar care nu e proprietar iar celelalte cinditii le indeplineste?
Buna ziua. Va rog sa-mi spuneti exact cu cate zile pot intra in concediu prenatal anterior datei probabile a nasterii fara a-mi fi afectata indmnizatia de maternitate si stimulentul de insertie.
Specific ca medicul de familie a zis la 32 saptamani de sarcina incheiate iar de la firma au zis ca din cele 126 obligatoriu sa-mi raman 42 dupa nastere iar restul pot sa le iau prenatal. Multumesc
Răspuns la discuția Legea 19-2020
Buna ziua. Intrebarea mea este daca lucrez in sistemul sanitar ca si personal auxiliar(registrator medical) si am fost instiintati ca nu avem voie la libere pentru copii iar sotul a lucrat si el in aceasta perioada (nu munca la domiciliu ci in fabrica )putem primi valoarea indemnizatiei pentru zile libere conform legii 19/2020? Speific ca in urma cererii depuse de mine raspunsul conducerii a fost ca nu avem voie la acea indemnizatie decat daca si sotul lucreaza in linia intai. Un raspuns va rog mult