avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 579 soluții astăzi
Forum Activitate IanisCump

Activitate IanisCump

Dacă nu achitam cei 10.500 lei in 10 zile banca ne va executa, adică nu pune poprire pe salariu? Noi continuam sa ne achitam rata la banca. In proces ambii soți am fost părți. Sau ne i-a apartamentul? Noi avem de achitat cheltuielile de judecată, pot face un angajament cu banca sa achit in rate? Ma gândesc ca ar fi mai convenabil, nu avem banii toți sa ii restituim, și Mumbai plătim onorariul executorului.
Poate nu înțeleg eu....
Multumesc!
Stiu ca voi suporta cheltuielile executorului, dar informativ cat ar fi cheltuielile, 1, 2, 3%?
Daca eu am salariul minim pe economie iar sotia mult mai mare, din al carui salariu se face poprirea? Sotia este coplatitoarea creditului. Poate sa ii faca ei poprirea?
Buna ziua!
Am avut un proces cu banca, pe care l-am pierdut, trebuie sa achit cheltuielile de judecata 10.500 lei. Am primit notificare de la banca sa achit banii in 10 zile (ei sustin ca au mai trimis o notificare in luna ianuarie, nu am primit nimic).
Pot cere bancii sa achit banii in 5-6 rate? Este banca de acord?
Avand in vedere situatia actuala si diminuarea salariului, nu pot achita 10.500 lei toti odata, daca banca imi pune poprire pe salariu, care este procentul din salariu?
Care este comisionul unui executor pentru debitul de 10.500 lei si care este perioada, pe cate luni se pune poprirea?
Multumesc!
Buna ziua!
Am facut solicitare bancii pt. suspendarea pe o perioda de 8 luni a ratelor la credit ipotecar, conform legislatiei starii de urgenta, deoarece ni s-a diminuat venitul si am primit graficul de rambursare si am constatat urmatoarele
-rata s-a marit pt 60 luni cu 27 euro/luna
-perioada finala s-a prelungit cu 8 luni
-in noiembrie cand urmeaza sa incepem achitarea ratelor, pe langa rata mai avem 200 euro-care nu stiu ce reprezinta.
Nu era corect sa achit dobanda pt cele 8 luni in decurs de 60 luni, fara sa se mareasca perioada creditului?
La banca nu ne pot furniza informatii, au zis sa sunam la call center-unde nu raspunde nimeni.
-Pot sa revin asupra cererii de suspendare a platii ratelor, sa achit cele 2 luni restante rata cu tot cu penalitati, fara alte efecte( fara raportare la biroul de credit)?
Ma puteti indruma,va rog, in acest sens?
Multumesc!