Forum Discuţii juridice Executare silită Executare silita pt cheluielile de judecata in proces ...
Discuție deschisă în Executare silită

Executare silita pt cheluielile de judecata in proces cu banca

Buna ziua!
Am avut un proces cu banca, pe care l-am pierdut, trebuie sa achit cheltuielile de judecata 10.500 lei. Am primit notificare de la banca sa achit banii in 10 zile (ei sustin ca au mai trimis o notificare in luna ianuarie, nu am primit nimic).
Pot cere bancii sa achit banii in 5-6 rate? Este banca de acord?
Avand in vedere situatia actuala si diminuarea salariului, nu pot achita 10.500 lei toti odata, daca banca imi pune poprire pe salariu, care este procentul din salariu?
Care este comisionul unui executor pentru debitul de 10.500 lei si care este perioada, pe cate luni se pune poprirea?
Multumesc!
Poprirea se pune pe termen nelimitat, până la achitarea integrală a datoriei.
Cel mai probabil creditorul va apela la un executor judecătoresc, care o să vă execute silit pe salariu, cu o poprire lunara de 1/3.

Onorariul executorului este destul de piperat, deși diferă de la un executor, la altul. Din păcate, dvs veți suporta și cheltuielile de executare.
Multumesc!
Stiu ca voi suporta cheltuielile executorului, dar informativ cat ar fi cheltuielile, 1, 2, 3%?
Daca eu am salariul minim pe economie iar sotia mult mai mare, din al carui salariu se face poprirea? Sotia este coplatitoarea creditului. Poate sa ii faca ei poprirea?
Dvs ați spus că cei 10.500 de lei, sunt cheltuieli de judecată, după un proces cu banca creditoare.

Sunteți executat silit și pe credit`? A fost declarat creditul scadent anticipat`?

Pentru cheltuielile de judecată, dacă dvs ați fost singurul reclamant, nu va plăti soția aceste cheltuieli dacă nu a fost parte în proces.

Dar la credit, când începe executarea, creditorul poate pune poprire pe veniturile ambilor debitori, și la titular, și la co-împrumutat.
Dapix, utilizator
Dacă nu achitam cei 10.500 lei in 10 zile banca ne va executa, adică nu pune poprire pe salariu? Noi continuam sa ne achitam rata la banca. In proces ambii soți am fost părți. Sau ne i-a apartamentul? Noi avem de achitat cheltuielile de judecată, pot face un angajament cu banca sa achit in rate? Ma gândesc ca ar fi mai convenabil, nu avem banii toți sa ii restituim, și Mumbai plătim onorariul executorului.
Poate nu înțeleg eu....
Creditorul nu este obligat să negocieze cu dvs o eșalonare de plata.
Dar dacă vrea, poate încheia cu debitorul o înțelegere.
Tot atât de legal, poate alege să vă execute silit.

O negociere de plată eșalonată v-ar avantaja doar pe dvs.
Imobilul n-o să vi-l scoată la licitație, dacă aveți salariu, și are de unde să vă rețină 1/3 din venitul lunar net.

Încercați să negociați cu banca, poate aveți noroc.
Dapix, utilizator