avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 375 soluții astăzi
Forum Activitate redialboss

Activitate redialboss

mai am o intrebare , va rog
in cazul in care asociatia de proprietari nu va mai face nimic pentru recuperarea acelui debit
suma se poate prescrie ?
multumesc anticipat .
o fi in interesul asociatie daca spuneti dv , dar in realitate va pot spune ca situatia din punctul meu de vedre sta altfel .
penalitatile se pot aplica in continuare , dar trebuie sa aiba si o baza reala .
stiind faptul ca asociatia de proprietari functioneaza fara cenzori , si ca am cerut in decursul acestui an sa se faca sedinta cu locatarii si am fost refuzat pe motiv ca nu au timp proprietarii
cred cu fermitate ca suntem inselati la calculul intretineri .
totodata vreu sa va comunic faptul ca mai sunt vecini care au fost dati in judecata , si ca au castigat in instanta neplata penalitatilor .
cred ca nu ati inteles :
instanta a hotarat ca plata expertului cade in sarcina reclamantului , eu am cerut repunerea pe rol a dosarului si instanta din nou a hotarat ca asociatia de proprietari sa pateasca expertul .
deci nu eu., cu toate ca eu am vrut sa platersc si sa dovedesc ca suma nu esre reala .
in cazul acesta ma vad obligat sa nu platesc suma , si sunt ferm convins ca daca asociatia de proprietari nu ar avea nimic de ascuns ar fi platit expertul , care plata este provizorie pana la solutionare . deci in cazu ca va castiga pata expertuui va cadea in sarcina mea .
Adevarat , dar nu vi se pare corect ca sa dovedeasca fatul ca aceea suma este reala si sa plateasca expertul ?
Eu nu am spus ca nu am de plata , ci faptul ca sumele care sunt plus penalizarile nu corespunde cu realitatea , conform calculelor mele .
In aceasta situatie daca ei nu imi fac dovada ca suma este reala , stiu ca dupa cca trei ani aceea datorie se va prescrie .
nu ramane decat sa astept pana cand vor dovedi ca sumele sunt reale , si voi plati intrtinerea lunar , mai putin suma care am fost dat in judecata .
Buna ziua

Situatia se prezinta astfel :

Asociatia de proprietarii m-a chemat in instanta pentru plata restanta a unei sume .
In instanta am specificat faptul ca nu sunt de acord cu suma plus penalizarile care au fost calculate . instanta a hotarat ca sa se faca o expertiza financiar contabila si sa fie platita de catre reclamant [provizoriu] pentru stabilirea corectitudinii sumelor cei de la asociatie nu sunt de acord sa plateasca expertul , iar instanta a dispus suspendarea cauzei conform art.155 alin 1 c pr. civ , pentru neandeplinirea de catre reclamant a obligatiei stabilite .
Presedintele de asociatie m-a invrajbit cu vecinii sustinand faptul ca i-am pus pe ei sa imi plateasca expertul , ceea ce ma dus la disperare .
Am cerut instantei repunerea pe rol a dosarului , cu gandul sa platesc expertul .
instanta a dispus urmatoarele :
se mentine suspendarea judecarii , pentru neandeplinirea de catre reclamant a obligatiei stabilite in sarcina sa la termenul din data xxxxx in sensul ca nu a inteles sa plateasca onorariul provizoriu de expert.
In aceasta situatie ce pot sa fac ?
Ce se intampla cu suma care am fost dat in judecata , banuesc ca penalizarile vor creste .
Pot cere asociatiei de proprietari ca aceea suma sa nu imi mai apara la vizier pana la solutionarea cauzei ?
Va rog un raspuns .

multumesc anticipat ..
Răspuns la discuția Asistenta juridica
Faptul ca sunt inselat eu , dar nu numai eu si faptul ca sunt alti vecini care sunt nemultumiti de calculul regiei ma duce la ideea de a cere ajutorul unui expert autorizat .
va rog sa imi spuneti daca pot beneficia de un ajutor gen : asistenta juridica , stiind faptul ca sun persoana cu handicap grd 2 accentuat , sau daca pot sa emit o reclamatie adresata catre protectia consumatorului ,

multumesc anticipat .
Răspuns la discuția Asistenta juridica
Azi am primit o citatie in care se specifica faptul ca asociatia de proprietari ma cheama in instanta pentru recuperarea debitului datorat .
Este anexat fisa individuala , calculul penalitatilor , care la un debit de 18 mil este de 2 mil , dar ceea ce nu inteleg este faptul ca ne este scazut pe fisa individuala bani care i-am dat asociatiei de proprietari , este trecut doar ; intrari[debit] , iesiri [credit] si sold .
unde ma pot adresa pentru a sti daca calculul a fost facut corect ?

multumesc anticipat .
Buna ziua

Am fost dat in judecata de catre asociatia de proprietari pentru o restanta neachitata la cotele de intretinere .
Sunt persoana cu handicap accentuat gr2 , pot beneficia de un avocat din oficiu , eu nerecunoscand debitul in totalitate , care sa ma reprezinte in instanta ?


va multumesc .
Răspuns la discuția Cand pot iesi la pensie?
Anul este 1964 si in prezent lucreaza in drupa 1 de munca .

multumesc anticipat .
VArog sa imi comunicati daca ma pot pensiona , am varsta de 48 ani :

-stagiul militar obligatoriu 1 oct. 1983- -- 24 01 1985
-01.02. 1985------15.12.1990 --- turnator-formator grp.1 munca
-01.01.1991-------- si in prezent sunt cadru militar activ. adjutant principal muzica militara suflator . grp.1 de munca .
multumesc anticipat