avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 224 soluții astăzi
Forum Activitate RzvC

Activitate RzvC

Va multumesc de raspuns, deci pot urma in continuare procedura de obtinere a permisului il pot obtine si circula pana la pronuntarea instantei in noul proces,Este corect?


Conducerea pe drumurile publice a unui vehicul pentru care legea prevede obligativitatea deținerii permisului de conducere de către o persoană al cărei permis de conducere este necorespunzător categoriei sau subcategoriei din care face parte vehiculul respectiv ori al cărei permis i-a fost retras sau anulat ori căreia exercitarea dreptului de a conduce i-a fost suspendată sau care nu are dreptul de a conduce autovehicule în România se pedepsește cu închisoare de la 6 luni la 3 ani sau cu amendă. Din acest lucru inteleg ca este alta incadrare ,mai blanda, conducand cu permis anulat... nu mi-a fost anulat in instanta ci dupa primirea amenzii penale ca o pedeapsa.complementara.... si tot odata depasisem deja toate termenele pedepsei anterioare (achitat si prin plata amenzii si prin trecerea a 6 luni de la pronuntare definitiva) ... eram curios daca este cineva care cunoaste acest aspect ,daca sunt pasibil in afara de pedeapsa cu suspendare ,nu stiu daca mai pot primi inca o amenda penala, sau de anularea dreptului de a mai poseda permis sau o amanare de pana la 5 ani pana a sustine un examen... etc multumesc
Ma indoiesc de acest raspuns ,pentru ca am avut permis 15 ani... este o diferenta intre detine si anulare si a nu fii posedat vreodata...

gi-jane2 a scris:

(1) Conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul ori a unui tramvai de către o persoană care nu posedă permis de conducere se pedepsește cu închisoarea de la unu la 5 ani.


Permis suspendat 90 de zile, in a 87-a zi oprit de politie si intocmit dosar penal pt conducere cu permis suspendat, data de 06.08.2018, am incheiat procesul pe data de 05.10.2019 din care am primit o amenda penala de 4.500 lei si 500 lei cheltuieli de judecata, am platit suma totala , apoi masura complementara s-a anulat la politia ilfov permisul in urma amenzii penale primite in instanta, au trecut 6 luni de la data hotararii definitive si irevocabile si aveam dreptul sa sustin examenul de conducere, am scos cazier judiciar si am obtinut dosarul cu fisa medicala si test psihologic pe data de 22.05.2020 vineri urmand ca pe data de 25.05.2020 luni sa programez/sustin examenul scris, insa pe data de 23.05.2020 sambata am fost depistat in trafic la volan si intocmit un alt dosar penal pentru conducere cu permis anulat. Nu am savarsit incalcari ale codului penal rutier, nu am avut alte incadrari, doar atat... as fii interesat de consecinte de aici inainte. Multumesc