avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 711 soluții astăzi
Forum Activitate alexandrina_fabian

Activitate alexandrina_fabian

Răspuns la discuția Rata
multumesc frumos
Răspuns la discuția Credite bancare
multumesc frumos
Discuție Rata
Buna seara!
Acum 1 an am luat un calculator de la firma Ulra Pro, in rate, garantie are 2 ani , acum 2 zile in urma sa defectat . nu mai functioneaza unele placi , hardul avind probleme, Doua zile la rind incercam sa dam telefoane pe toate numerele care le avem in garantie si numerele gasite in internet dar nimica....mai avem inca 2 ani sa platim rata la calculator. Insa am aflat ca firma respectiva a dat faliment.Rata o avem la banca Transilvania. acolo am mers si am intrebat si ni sa spus ca ei nu au treaba , doar livreaza banii intrun numar de cont,Nou nu ne mai convine sa platim rata fiind de 1 milion pe luna timp de 3 ani.Cit a functionat calculatorul am platit la timp rata, insa nu ne mai convine sa platim daca el sa stricat, daca ni lar repara (deoarece are garantie)am fi dispusi sa il platim in continuare....Ce se intimpla daca nu platim daca firma respectiva a dat faliment?
Discuție Credite bancare
Buna ziua!
o intrebare cam delicata, si cere un raspuns cit mai urgent , eu nu cunosc acest domeniu si daca ar putea cineva sa ma ajute.....multumesc
Sunt din r.Moldova , casatorita in Galati, Romania, locuiesc cu sotul si cu copilul in apartamentul parintilor lui. Insa lucrurile de aici nu prea stau bine, parintii sotului sunt divortati de 4 ani, repectiv socrul meu dupa divort a ramas sa traiasca sub acelasi acoperis cu familia, avea camera lui. insa nu participa la nici o cheltuial (nici lumina, intretinere,impozit.etc).Dupa divort soacra mea ia propus sa faca partajul dar el nu a fost deacord.a stat pina mai 1 an si ceva in urma aici in apartament si apoi sia luat ordonanta , a esit la pensie, sia mai luat citeva credite de la banca (mentionez ca aici e problema )si-a mai luat si o masina noua pe care se aude ca a pierdut-o la niste tigani. si a disparut. nimeni nu stie nimic de el...nici chiar parintii si sora lui.Dupa plecarea lui soaca mea a scos bani din bancapentru renovarea intregului apartament pe o durata de 5 ani cu o suma destul de mare.Insa acum noua pe adresa unde stam ne vin o gramada de scrisori de la ratele pe care lea facut ....are mai multe banci.(deoarece domiciliul il are aici), soacra mea a fost si a anuntat la banci ca el nu mai sta aici si sa ii opreasca din pensie fiindca nici pe aia nu a ridicato (si are cam 80 milioane lei vechi).insa tot continuie sa vina acele scrisori. acum a venit de la BRD un avertisment precum ca suma daorata este de 1.672.44 Ron si trebuie platita integral pina la data de 28. 01. 2010. In caz contrar vor demara procedurile juridice in vederea recuperarii? creantei prin intermediul executorilor judecatoresti...
adica ce ar insemna ?
Si inca ceva vreau sa mai stiu Banca da in judecata persoana care a luat
creditul ? sau adresa unde sta persoana respectiva desi ea nu locuieste si noi facindune datoria am anuntat ca nu mai sta in apartament..
Din pensia lui banca poate sa opreasca baniii pentru creditul care il are....?
Mentionez ca asta e una din bancile pe care le are.....
Asi vrea sa mai stiu ...spere ex banca la suma de 1.672.44 cere atunci cind optii credit ca sa girezi cu ceva?.....astept raspunsul dumneavoastra .si multumesc frumos