avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 795 soluții astăzi
Forum Activitate Dana Marin

Activitate Dana Marin

De doua luni s-a construit un teren de sport linga blocul meu, la citiva metri. La nceput au fost cuminti, mai tipau noaptea cind jucau fotbal dar acum s-au obraznicit tare de tot. De doua zile au pus muzica la maximum ca pe stadion si acum urla din microfon, la fel ca pe stadion.
Eu nu stiu ce autorizatie au ei dar sigur nu au si pentru a nu ne lasa sa mai traim in casele noastre.
Ce e de facut cu ei?
Termenele de judecata sunt foarte indepartate, depui acum si ai termen peste 9-10 luni. Asa nu se mai face nici o treaba in tara asta dar incercam.
Multumesc celor doua Doamne pentru raspunsuri.
Da, stiu asta ca nu poate el decide insa dupa cum stiti, in Romania sunt multi carora li se urca functia la cap si se cred niste mici Dumnezei ai blocurilor.
Stiu ca poate fi revocat dar practica este ca nimeni nu vrea sa fie presedinte, cu atit mai mult la noi in bloc si de aceea si acest individ isi face de cap. Bine de cei care au asociatii active insa cred ca sunt putine la numar in tara noastra.
Ce se poate obtine in instanta va rog in caz ca face abuzuri? Legea 230 zice ca si primaria si politia pot aplica amenzi comitetelor. Insa in practica nu cred ca exista asa ceva...
Presedintele asociatiei noastre plateste din banii nostri diverse prostii fara macar sa ne consulte, schimba aspectul proprietatii si alte abuzuri.
Am scris o scrisoare in care ne aratam nemultumirea si ii cerem informatii despre temeiul legal al actiunilor lui. In cit timp trebuie sa raspunda conform legii si ce sa facem daca nu ne raspunde? Mai mult ca sigur ca nu va raspunde dar trebuie intrebat el inainte de orice alte actiuni.
Va multumesc.
Va salut cu respect. Am mai trecut cu procurorii prin asa ceva, am facut plingeri si lor li s-au parut "mizilicuri" ca deh, la Romania, pina nu mori (si uneori nici atunci) nu ti se face dreptate sau nu ti se da atentie... ca deh, fiecare face dupa cum il taie capul (si educatia de la ma-sa), nu dupa lege. Dumnelor li s-au parut nimicuri... Asta e problema majora la Romania, ca nu se respecta legile si fiecare interpreteaza si comenteaza. Asta e o ... lalaiala de justitie. De aceea, voi face actiune la judecatorie, m-am saturat de politie si de procurori, sunt o apa si un pamint si de cele mai multe ori sunt prieteni cu golanii, nu am incredere deloc in ei.
Multumesc doamna Rodica-post. Trebuie sa fac ceva cu aceasta situatie. Sfaturile date de toata lumea sunt extrem de utile si va multumesc tuturor inca o data pentru efortul dvs. de a va gindi la mine si de a ma ajuta la necaz. Voi face demersurile necesare, nu e singurul abuz la adresa mea. Codul nou civil intra in vigoare de cind? Se aplica si acum prevderile de care spuneti va rog?
=D> Ce draguta sunteti... nu prezinta nici un interes presedintele, el e tartorul cel mai mare al destrabalarii. Daca a fost in stare sa danseze si sa cinte la 5 dimineata in fata blocului, pe jumatate dezbracat, cu 2 tigani cu tambale si tobe dupa ei... intelegeti....#-o ca nu am cu cine vorbi...Dar pot sa-i scriu o scrisoare si e obligat sa raspunda dl. presedinte... In cit timp trebuie sa raspunda? In caz ca stie sa scrie...Ca m-ar tenta sa-l dau putin in judecata pentru multe cite a facut pe aici...
Multumesc. Doamna Yno, ce s-ar face forumul fara dvs.? Cind nimeni nu stie ce sa spuna, dvs. veniti cu raspunsul salvator. Bravo!
Am uitat sa va intreb: poate fi sanctionat si in lipsa individul? Nici nu stim cum il cheama.
Am de 3 saptamini un vecin nou, chirias, care da muzica tare. Am incercat amiabil insa nu se poate, e extrem de obraznic. Ieri, exasperata, am sunat la politie, au venit, au constatat insa el nu a deschis usa. La fel procedase cind cineva din familia mea a mers sa-i spuna sa dea muzica mai incet deci asta va fi strategia lui, nu deschide la usa. Imposibil sa nu fi auzit, au batut tare in usa, sonerie nu are.
Aveti vreo idee, ce se poate face in acest caz? Sunt sigura ca va continua, la cit e de gros de obraz. Zic asta pentru ca la noi in bloc nimeni nu deranjeaza pe nimeni, e liniste si savuram asta.
Multumesc, liniste si pace tuturor!
Răspuns la discuția denunt calomnios
da. asa e aveti dreptate... va multumesc!
Aveti un catel foarte frumos, sa va traiasca!
Răspuns la discuția denunt calomnios
In ce termen se face plingerea? Actiunea la instanta civila dureaza prea mult. E clara treaba: a afirmat in declaratia data in scris la politie ca eu am facut una si alta si nu e adevarat, nu a probat in nici un fel. Acum, poate aduce probabil martori mincinosi...habar nu am insa ar merita pus putin pe drumuri si stresat ca sa se invete minte sa mai arunce cu noroi in oameni aiurea. Mai poate aduce martori acum, dupa ce a scris porcariile despre mine?