avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 623 soluții astăzi
Forum Activitate fiscut

Activitate fiscut

Bună seara
Am acceptat moștenirea o casa care trebuie împărțită la 4 frați
Am primit cota fiecare,dar nu știm ce urmeaza.nu are cadastru nici intabulare
Eu as vrea sa vand fratelui cota mea,sa fie in continuare cu partea lui,
Oare se poate sa imi aleg?care sunt pașii după primirea certificatul de mostenitor
Mulțumesc frumos!
Bună seara
După rezilierea contractului cu contabila firmei,ea este obligata sa îmi dea baza de date electronica?
Dacă da dacă se poate legea respectiva
Mulțumesc anticipat!
Bună ziua
Am fost tutorele mamei,dar anul trecut a decedat
Am primit de la judecătorie citație de reexaminare punere sub interdicție
Ce trebuie sa fac pot depune la dosar certificat deces și sa nu ma mai prezint în instanta?
Mulțumesc!
Buna seara
Societatea are contract comodat pt sediul social al firmei,cu persoana fizica(administrator)societatea platitor tva,impozit micro
Adminstratorul cumpara balustrada sticla securizata,marmura,ceramica,cum incadrez aceste facturi pe societate,cum inregistrez?
Multumesc anticipat!
Buna ziua,
Societate lipsa materii prime,materiale la inventar,angajat doar administratorul
Cum se trateaza aceasta problema,cine plateste si cum se inregistreaza?
multumesc!
Buna ziua,

Am nevoie de ajutor daca am facut inregistrarile corect,aveti ceva de adaugat

in 2018 mi sa anulat cod tva
in 2021 am primit cod tva,acum vrau sa ajustez mijloc fix(un utilaj)
In 2019 am cumparat mijlocul fix inregistrat cu tot cu tva pt ca nu aveam drept de deducere
valoare utilaj cu tva 56865.34 durata amortizare 108 luni
valoare ramasa de amortizat 50546.98 si 96 luni
56865.34*19/119=9079.34 tva achizitie
9079.34/5ani*4ani=7263.47tva ajustat
art contabil 4426 - 2131=7263.47 trebuie introdus in modernizari
calculam amortizarea 50564.98-7263.47=43301.51 noua valoare /ramasa/96 luni=451.06
6811 - 281.3=451.06 modificam manual in imobilizari

multumesc de ajutor!
Buna ziua
Am cheltuieli cu dovezi taxa camin parinte,cererea de punere sub interdictie si numire tutore cerere depusa in 2018,tutore am fost numita dupa 1 an,continuind sa platesc taxa camin batrani
La darea de seama sa hotarat in instanta de tutela sa pot scoate din contul mamei suma cheltuita numai din perioada in care am devenit tutore
intrebare; ceilalti bani cheltuiti pt parinte inainte de a fi tutore cum procedez,cum ii recuperez?
va rog raspuns!
multumesc anticipat
Buna ziua,
Sunt totorele mamei,Am dus darea de seama cu documente justificative,venituri cheltuieli la instanta de tutela si nu m ia aprobat aprobat sa retrag din cont decât suma exactă pt plata camin batrani.
Vreau sa stiu nu se iau in calcul toate cheltuielile,gen taxa spit impozit anual,diverse dulciuri fructe,creme,suc,apa, intime,cadastru casei ,?nu am cheltuieli care nu ii sunt necesare
Multumesc!
REZERVA LEGALA
Sunt microintreprindre si am doua cazuri;
1)o societate noua nu a avut profit si nu am constituit rezerve legale,voi constitui cand o sa am profit
2)pt o societate sa constituit suma 40 lei din primul an rezerva legala avand capital social 200 lei ,avand profit 2000lei,inregistrand profitul la 1 ianuarie 1960 lei
3)intrebarea este am procedat bine in cele 2 cazuri, si daca este nevoie sa constitui in fiecare an rezerva legala?
Multumesc.
Am primit o fc de vanzare veche ani precedenti,societatea este cu impozit micro,tva anulat,dar cu obligatia colectarii si virarii la buget
Cum se inregistraza aceasta factura,cu ce data,ce declaratii am de facut,ce implicatii fiscale?
Multumesc anticipat