avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 178 soluții astăzi
Forum Activitate FlorinM2386

Activitate FlorinM2386

Buna ziua,

Am contractat alaturi de sotie (eu in calitate de imprumutat si ea in calitate de garant), 2 credite. Primul a fost un credit imobiliar (la care sotia a garantat cu apartamentul ei) pe care l-am folosit sa achizitionam un teren, teren pe care l-am folosit ca avans pentru cel de-al doilea credit care a fost unul pentru constructia unei case.

Tinand cont ca noi suntem despartiti de peste 2 ani si ca am divortat de curand, i-am propus sa ne uitam pe ce s-a platit pana la data despartirii din datorie (data la care ea s-a si mutat din casa), sa impartim 50% - 50% si sa o despagubesc cu acei bani. Pana acum am platit aproximativ 7% din valoarea totala a creditelor.

Ea nu a zis nici da nici nu, ceea ce ma sperie pentru ca in trecut a mai incercat sa ma pacaleasca cu 2 clauze in contractul de divort.

Tinand cont ca si confirmarea ei ca atunci s-a produs despartirea si mutatul, ea ar putea sa castige ceva daca amana partajul? De ex. daca facem partajul peste 10 ani, ea poate solicita ceva din cat s-a platit pana la data aceea?

Multumesc frumos pentru ajutor!
Răspuns la discuția Plata pensie Alimentara
Multumesc frumos!
Răspuns la discuția Plata pensie Alimentara
Eu am sustinut scenariul a) de mai jos. Pare ca sunteti de aceeasi parere.

Multumesc frumos,

a) Daca intretinerea copilului pe luna este sub 1600 de lei, atunci tatal plateste 1600 lei. Daca intretinerea copului este de exemplu 1800 lei, atunci calculul 75% tatal, 25% mama, ar insemna ca 75% x 1800 lei = 1350 lei, 1350 de lei fiind sub 1600 de lei, tatal plateste tot 1600 de lei cat este suma minima. Daca intretinerea copilului este 2400 lei atunci, 75% * 2400 lei = 1800 lei, 1800 fiind suma mai mare dintre 1600 si 1800, atunci tatal plateste 1800 lei.

b) Daca intretinerea copilului pe luna este sub 1600 de lei, atunci tatal plateste 1600 lei. Daca intretinerea coipului este de exemplu 1800 lei, atunci se scad din 1800 lei 1600 de lei(care este suma minima) si raman 200 de lei care se impart 75% tatal , 25% mama, deci practic tatal plateste 1600 lei + 75% x 200 lei = 1750 lei. Daca intretinerea copilului este 2400 lei, se scad cei 1600 lei, raman 800 de lei care se impart 75% tatal si 25% mama deci tatal plateste 1600 + 75%*800 = 2200 lei

Buna ziua,

Am divortat de curand de sotie la notar. Noi agreasem custodie comuna cu 4 zile la mama si 3 zile la tata. Am stabilit ca la intretinere tatal sa asigure 75% din cheltuieli si mama 25%, dar tatal sa nu plateasca mai putin de 1600 lei. Ea a mers la notar si le-a cerut actul l-a modificat inainte de semnare fara sa-mi fie puse si mie in vedere. In dimineata semnarii mi-am dat seama de anumite clauze din contract si le-am modificat. Din pacate una a ramas putin neclara si ea acum incearca sa zica ca se calculeaza 25-75% dupa ce se scad cei 1600 si ca oricum ea nu trebuie sa plateasca nimic pt ca e trecuta plata in natura.

In plus, mi-a zis ca daca nu facem asa ea ar vrea sa-l scoata de la gradinita de acum si sa-l mute la una de stat.

Acesta este paragraful.

-contribuţia părinţilor la cheltuielile de creştere, educare, învăţătură şi pregătire profesională a copilului se va executa astfel: ca regulă generală, contributia la aceste cheltuieli va fi direct proportionala cu veniturile fiecaruia, în sensul că mama, xxxxx, va asigura 25% din întreținerea minorului – primordial în natură, iar tatal, xxxxx, va asigura 75% din întreținerea minorului; părinții stabilesc că în orice caz tatăl, xxxxx, va plati o pensie de întreținere lunară pentru minor în cuantum de minimum 1.600 lei/luna; pensia de întreținere pentru minor va fi virată, prin transfer bancar, în contul bancar xxxxx deschis la banca xxxxx pe numele xxxxx, intre 1 si 15 ale lunii; cuantumul pensiei de întreținere va putea fi reanalizat de către părinți odată cu modificarea nevoilor specifice ale minorului, mai cu seama după începerea activității școlare;

Credeti ca are dreptate?