avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 535 soluții astăzi
Forum Activitate Lioan2002

Activitate Lioan2002

Buna ziua ,

Parintii mei detin un tilul de proprietate de 1346 m2 pentru un teren intravilan ( la fata locului parintii tin aceeasi suprafata de cand s-a impartit terenul ). Au realizat un cadastru , iar inginerul cadastrist a realizat acel cadatru din birou pe baza planului parcelar din primarie care este gresit pe o suprafata de doar 933 m2..In cadastru s-a pus nota "mai putin cu 413 m2 fata de acte" .Acum acel inginer spune ca pentru a modifica cadastrul si a primi intreaga suprafata , planul parcelar ar trebui modificat , ceea ce primaria nu vrea sa faca asta deoarece ei sustin ca trebuia sa mearga in teren si sa respecte titlu de proprietate . In momentul de fata daca pun numarul cadastral pe situl ANCPI imi apare un spatiu gol intre noi si vecinul din stanga ..
Doresc sa stiu care e procedura de realizare a unui alt cadastru cu un alt cadastrist . Si cum as putea sa ii fac reclamatie acestui cadastrist pentru ca nu a respectat titlu de proprietate si pentru ca nu a fost in teren sa masoare acel teren .