Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Cadastru gresit
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Cadastru gresit

Buna ziua ,

Parintii mei detin un tilul de proprietate de 1346 m2 pentru un teren intravilan ( la fata locului parintii tin aceeasi suprafata de cand s-a impartit terenul ). Au realizat un cadastru , iar inginerul cadastrist a realizat acel cadatru din birou pe baza planului parcelar din primarie care este gresit pe o suprafata de doar 933 m2..In cadastru s-a pus nota "mai putin cu 413 m2 fata de acte" .Acum acel inginer spune ca pentru a modifica cadastrul si a primi intreaga suprafata , planul parcelar ar trebui modificat , ceea ce primaria nu vrea sa faca asta deoarece ei sustin ca trebuia sa mearga in teren si sa respecte titlu de proprietate . In momentul de fata daca pun numarul cadastral pe situl ANCPI imi apare un spatiu gol intre noi si vecinul din stanga ..
Doresc sa stiu care e procedura de realizare a unui alt cadastru cu un alt cadastrist . Si cum as putea sa ii fac reclamatie acestui cadastrist pentru ca nu a respectat titlu de proprietate si pentru ca nu a fost in teren sa masoare acel teren .
Lioan2002, utilizator
Sincer nu vad cale de a rezolva situatia dumneavoastra pe cale administrativa ci doar pe calea instantei, care automat prevede niste cheltuieli usturatoare.

art. 63 din ordinul 700/2014
(1) Numerele cadastrale se pot anula:
b) la cerere, pe flux integrat, pentru imobilul înscris în cartea funciară, în baza declarației autentice a proprietarului, dacă imobilul nu este grevat de sarcini și se constată suprapuneri reale, sau în baza sentinței definitive care dispune anularea numărului cadastral sau anularea tuturor actelor care au stat la baza înscrierilor în cartea funciară a imobilului. În aceste cazuri, cartea funciară se sistează, cu excepția situației în care imobilele sunt identificate și prin număr topografic.

Iar topografului autorizat trebuie sa ii faceti plangere, pentru ca el este obligat sa efectueze masuratorile pe teren:

art 29 ordinul 700/2014
Art. 29. - (1) Persoana autorizată răspunde pentru măsurarea imobilului indicat de
proprietar, pentru corectitudinea întocmirii documentaţiei şi corespondenţa acesteia cu
realitatea din teren şi cu actele doveditoare ale dreptului de proprietate puse la dispoziţie
de proprietar. În cazul trasărilor, persoana autorizată răspunde pentru materializarea
limitelor imobilului în concordanţă cu geometria la zi a imobilului din baza de date a
oficiului teritorial.
(2) Persoana autorizată este obligată să execute măsurătorile la teren. Toate paginile
din documentaţie vor fi numerotate. Certificarea documentaţiilor întocmite de persoana
autorizată se realizează potrivit dispoziţiilor art. 58 din Regulamentul privind autorizarea şi
recunoaşterea autorizării persoanelor fizice şi juridice în vederea realizării şi verificării
lucrărilor de specialitate în domeniul cadastrului, geodeziei şi cartografiei pe teritoriul
României, aprobat prin Ordinul directorului general al Agenţiei Naţionale de Cadastru şi
Publicitate Imobiliară nr. 107/2010, cu modificările şi completările ulterioare.

Pentru sanctiuni puteti citi ordinul 107/2010 articolele 39-52
[ link extern ] /

Pentru toate aceste demersuri trebuie sa luati legatura cu un avocat. Recomand sa cautati unul care a mai lucrat pe cadastru.
Iar primaria a avut dreptate. Topograful trebuia sa tina cont de actul de proprietate.

Oare a-ti ajuns in situatia asta pentru ca a-ti cautat cel mai ieftin topograf? :)
Vladislav20, utilizator