avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 428 soluții astăzi
Forum Activitate btibia

Activitate btibia

Multumesc pentru raspuns. Voi incerca sa contactez cat mai repede un avocat care analizeze PV-ul si atunci voi lua o masura. Iar cu domnisoara eu am incercat sa fiu calm si intelegator, dar se pare ca alta era intentia ei. Din fire sunt o persoana iertatoare, eu vreau doar sa iasa adevarul la iveala (toti vrem, nu?). Acum sa vedem pe ce drum o apuc.
Buna ziua,

Am si eu o problema, ieri am avut necazul de a aveam un accident usor cu o domnisoara. O scurta relatare a celor intamplate:
1. Veneam dinspre Eroilor si ma indreptam catre Razoare, la semaforul de la intersectia Strazi Bagdasar cu Sos. Panduri m-am incadrat pe banda 1 de mers, am intrat in intersecite, in fata mea aveam un Renault Megane, deoarece nu doream sa bloghez intersectia m-am bagat in dreapta lui. Sa pus verde la semaforul de la Razoare, coloanele de masini au inceput sa se miste, in fata Meganului era o masina, un VW Golf, oprit de un echipaj de politie pe motocicleta. Meganul a fost lasat sa treaca de un autoturism, a trecut autoturismul, coloana de banda 2 s-a oprit, in acest timp eu am revenit pe banda 1. In stanga mea, era o masina cam cu 1/3 in spatele meu, am pus semnal ca sa pot sa depasesc VW-ul care era inca oprit, m-am uitat in stanga, conducatorul autoturismului mi-a facut semn sa ma bag, eu am inaintat circa jumatate de metru, si mi-am dat seama ca voi atinge masina ei (coltul din fata dreapta ill luam cu aripa si portierele mele), i-am facut semn sa se duca ea ca eu nu pot sa trec si ca apoi sa fac depasirea masini oprite dupa ce trece ea, doar ca in momentul cand ea a facut curba la dreapta a intrat cu coltul portierei spate dreapta si putin aripa spate in coltul masini mele. Vreau sa specific ca eu eram OPRIT. Am tras pe dreapta, am stabilit sa mergem la politie la ora 9, ca ea nu avea actele la ea. Am zis hai sa fiu om bun, sa nu-i fac probleme. Am ajuns la politie si acolo surpriza: Eu am intrat in ea si ea era pe banda 1 iar eu eram intr-o pozitie de parca as fi venit de pe Panduri. Greseala mea a fost ca in schita accidentului nu am redat prea bine situatia. Politistul a luat hotararea ca eu eram devina, ca eu am intrat in ea in urma relatarilor ei mincinoase. Eu mai eram cu cineva in masina iar ea era singura. Pana luni trebuie sa ma hotarasc daca fac contestatie la PV sau nu. M-am ales cu 4 pct si 100 amenda (in 24h). Tin sa precizez ca eu nu fac contestatie la decizia politistului si la faptul ca acea domnisoara a depus marturie mincinoasa care l-a dus in eroare pe politist, si automat a luat o decizie gresita.

Va multumesc,
Tiberiu

P.S. Bine v-am gasit, fiind primul meu post aici.