avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 682 soluții astăzi
Forum Activitate Radu07

Activitate Radu07

Buna ziua, as avea nevoie de o informatie. Sunt angajat intr-un lant de cinematografe ce inca se afla inchise din cauza restrictiilor. Am primit somaj tehnic pana la 1 iunie si apoi ne-au trecut la contract suspendat pe motiv de forta majora, iar de la 1 iunie somajul tehnic a fost sistat. Intrebarea mea este daca pot beneficia de somaj normal? Multumesc.
Lucrez intr-un lant de cinematografe ce inca se afla sub restrictii din cauza pandemiei. Pe timpul starii de urgenta toti angajatii au primit somaj tehnic. De la 1 iunie am fost informati prin email ca suspendarea contractelor trece de la litera c. somaj tehnic la litera f. forta majora, iar pe luna iunie niciun angajat nu a mai primit somajul. Guvernul spune totusi altceva si anume :Prevederile art. XI şi XV din Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr. 30/2020 (...) se aplică în continuare, fără întrerupere, de la data de 1 iunie 2020, pentru toate domeniile de activitate în care se menţin restricţii în condiţiile stabilite prin acte ale autorităţilor competente, până la ridicarea acestora, dar nu mai târziu de data de 31 decembrie 2020" As dori o lamurire daca firma greseste in cazul asta si ce e de facut. Va multumesc.