avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 759 soluții astăzi
Forum Activitate ciprianpopa2007

Activitate ciprianpopa2007

Am un teren intravilan in orasul Arad cu documentatie de urbanism aprobata pe acest teren in vederea construirii unei fabrici de productie cu finantare din fonduri structurale de la Comunitatea Europeana. In Certificatul de Urbanism imi era cerut avizul de la Compania Nationala de Drumuri si Autostrazi si un punct de vedere al proiectantului autostrazii (SCETAUROUTE - Franta, biroul din Romania). Ambele au fost favorabile datorita faptului ca terenul meu este doar in zona de protectie a unei descarcari (coborari) de pe autostrazda si nu a autostrazii propriuzise. In acest moment sunt pregatit sa depun documentatia pt. Autorizatia de Constructie si am cerut un extras CF nou pt. a putea depune aceasta documentatie la Primaria Arad. Spre marea mea surprindere in CF imi este notata expropriere ("Asupra imobilului de sun A-I-1 se noteaza inceperea lucrarilor procedurii de expropriere in temeiul legii 198/2004 conform documentatiei tehnice"). Acest fapt nu mi-a fost comunicat sub nici o forma si in mod cert Primaria Arad va refuza sa imi elibereze Autorizatia de Constructie in acesta situatie. Proiectul pt. obtinerea de finantare de la Comunitatea Europeana nici nu mai face obiectul unei discutii in aceasta situatie.
As dori sa va cer un sfat pt. a putea rezolva aceasta discutie.
Va multumesc anticipat.