avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 480 soluții astăzi
Forum Activitate Andrei19955

Activitate Andrei19955

Am citit acum si într adevăr, articolul pentru care am fost sancționat este articolul 100/3/e... iar în înștiințarea de la ipj se menționează
Art 101/3/g
Andrei19955 a scris:

Mulțumesc frumos! Se pare ca norocul îmi surâde

latka a scris:

Nerespectarea regulilor privind depasirea se sanctioneaza incepind cu 28.02.2022 cu 60 de zile suspendare. Pina la data respectiva articolul de sanctionare era 100 aliniatul 3 litera e), dupa aceasta data el a devenit articolul 101 aliniatul 3 litera g) .
Puteti constata si dvs. acest lucru:
- vechiul cod rutier (OUG 195/2002) : [ link extern ]
- noul cod: [ link extern ]
Ordonanta de guvern care a modificat codul rutier este: [ link extern ]
Articolele din ordonanta care modifica codul rutier in ce va intereseaza sunt 11 si 17.
Articolul 100/3/e a fost abrogat, in noua forma a codului rutier.



Mulțumesc frumos! Se pare ca norocul îmi surâde

latka a scris:

Nerespectarea regulilor privind depasirea se sanctioneaza incepind cu 28.02.2022 cu 60 de zile suspendare. Pina la data respectiva articolul de sanctionare era 100 aliniatul 3 litera e), dupa aceasta data el a devenit articolul 101 aliniatul 3 litera g) .
Puteti constata si dvs. acest lucru:
- vechiul cod rutier (OUG 195/2002) : [ link extern ]
- noul cod: [ link extern ]
Ordonanta de guvern care a modificat codul rutier este: [ link extern ]
Articolele din ordonanta care modifica codul rutier in ce va intereseaza sunt 11 si 17.
Articolul 100/3/e a fost abrogat, in noua forma a codului rutier.

Bună seara! Recent mi a fost suspendat permisul pentru depășire pe trecerea de pietoni... Agentul a scris în p.v . Suspendare pe 30 de zile, și mi a adus și la cunoștință termenul de 30 de zile.... Azi am primit o înștiințare de la I.p.j în care scrie ca permisul mi a fost suspendat pentru 60 de zile.. Exista o greșeală făcută de agentul constatator în p.v. sau nu cunosc eu bine legislația?
Bună ziua! Sunt inculpat în cadrul unui proces penal! Care este termenul în care poți ridica de la sediul instantei înștiințarea? Pe data de 7 . 03.22. Am fost căutat de către postas pentru a mi înmâna actele, însă nu am fost găsit la domiciliu! Din păcate pe notificarea pe care mi a lăsat o poștașul nu am primit numărul de zile pe care le am la dispoziție sa ridic actele! Eu as putea sa ajung la instanta doar miercuri sa le ridic, deci la distanta de 10 zile ... e în regula?
Buna ziua! În ce condiții îți poate oprii angajatorul bani din salariu pentru avarii aduse mașinii de serviciu? În contractul de munca nu e specificat absolut nimic de mașina... mulțumesc
Bună ziua! Faptele penale se clasează după o anumita perioada de timp? Sunt urmărit penal din decembrie 2020.. ultima declarație data la politie a fost în august 2020 în care am recunoscut acuzațiile.. de atunci nimic
Poprire card! Bună ziua! In urma unor amenzi de circulație mi a fost pusă poprire pe card! Dacă mă înțeleg cu viitorul angajator să îmi vireze banii pe cardul unui membru al familiei, evitând astfel poprirea, este legal? Mulțumesc
Bună seara! Un proces penal, in prima instanță, la primul termen, se poate amâna pentru o lună sau două în cazul în care unul dintre cei 2 inculpați implicați este in afara țării? Mulțumesc
Mulțumesc frumos!
Dosar penal! Bună ziua ! Dacă în 2016 am comis 2 infracțiuni pentru care anul acesta au fost deschise 2 dosare diferite (faptele neavând legătură între ele) , judecarea celui de al doilea dosar, se consideră în stare de recidivă, dat fiind faptul că în primul dosar am primit o pedeapsa cu suspendare?