avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 166 soluții astăzi
Forum Activitate nelu 2009tm

Activitate nelu 2009tm

Răspuns la discuția PUNCTAJ LUNAR PENSIE

Bună ziua...., da sunt pensionar de un an și am dorit să - mi adaug acest an la stagiul de cotizare, drept consfințit prin lege.... Deci , repet întrebarea : cum e corect , cum a procedat angajatorul sau cum prevede legea pensiilor art. 96 alin. 2 ? MULȚUMESC,

Carp Mircea a scris:

Sunteți pensionar ?

PUNCTAJ LUNAR PENSIE : Buna ziua tuturor.......am o nelamurire legata de acest punctaj : in Legea pensiilor 263 , art.96 alin.2, spune ca punctajul lunar al asiguratului se calculeaza prin raportul dintre salar brut al angajatului si salar mediu brut comunicat de I.N.S......Am solicitat angajatorului o adeverinta cu venit brut si net pe ultimul an pentru casa de pensii . Angajatorul a inscris sume mai mici la venitul brut , eu confruntind acestea cu fluturasii de salariu unde salariul brut e mai mare . Ma intreb in acest caz , cum e corect : cum a inscris angajatorul in adeverinta sau cum prevede legea ? MULTUMESC ANTICIPAT .
Multumesc ptr raspuns.......Scuzati-ma ca insist , dar suntem mai multi colegi in aceasta situatie.....De aceea va rog ,daca ati putea ,EXPLICIT , sa ne spune-ti conform legilor actuale in vigoare ce sume sunt trecute in adeverintele ptr punctaj pensie ? Pe fluturasul de salar ni se retin 25% C.A.S ,[deci contributie la pensie ] din venitul brut care cuprinde salar , spor noapte , spor simbete-duminici ,spor sarbatori legale . Nu din acest brut se calculeaza 25% contributia la pensie ,adica valoarea punctajului ? MULTUMESC ANTICIPAT .
ADEVERINTA [ CALCUL ] PUNCTAJ PENSIE = Buna ziua , v-as ramine indatorat daca m-ati lamuri in urmatoarea problema : sunt pensionat de un an la limita de virsta dar lucrez in continuare fara a fi intrerupt activitatea . Daca solicit angajatorului eliberarea adeverintei de venit pe ultimul an , pentru punctaj pensie , ce trebuie sa inscrie ,sa cuprinda aceasta.....Ce prevede legea in aceasta situatie ? CU MULTUMIRI....O zi buna tuturor .
Mulțumesc mult
DECIZIE PENSIONARE : Bună ziua, v-aș ruga să mă lămuriți , mă aflu în următoarea situație : Am 59 de ani , sunt încă angajat , am solicitat și am primit decizia de pensionare ptr. limita de vîrstă. Am făcut cerere către angajator să-mi continui activitatea , acesta solicitîndu-mi să îi prezint decizia de pensionare . Înainte de a primi eu acasă prin poștă cartea de muncă și decizia de pensionare , angajatorul a primit de la Casa de
pensii decizia pensionării mele . m-a chemat să discutăm dacă doresc să continui activitatea . Aici nu mai înțeleg : dacă a primit angajatorul decizia , de ce îmi solicită și mie să o prezint ( din moment ce el a primit-o de la Casa de pensii ? S-au poate , a primit doar nr. deciziei , NEAFLÎND și valoarea pensiei , care dorește să o afle ....
Sunt obligat să prezint decizia angajatorului ?
Vă mulțumesc anticipat, O ZI BUNĂ ÎN CONTINUARE.
Mai adaug o întrebare : Casa de pensii trimite angajatorului decizia de pensionare a unui angajat în totalitate ( calcule, sporuri, etc ) nr. de puncte realizate și cuantumul pensiei ? Sau doar nr. Deciziei de pensionare, fără valoarea pensiei ?
Bună ziua , v-aș ruga , dacă se poate, să mă lămuriți în următoarea problemă ( și unde e cazul vă rog să mă corectați) : ca angajați , plătim din VENITUL BRUT un procent de 25% pentru pensie. Deci o contribuție lunară care reflectă în final valoarea punctajului realizat în luna respectivă pentru pensie . DECI , acești 25% sunt calculați din BRUT , brut care include salar + toate sporurile . Nu ar fi normal și corect , ca , ÎN ADEVERINȚA eliberată de angajator pentru pensionare ( după scoaterea cărților de muncă anul 2011 ) să fie înscris acest brut ? Întreb acest lucru , eu fiind în cauză și constatînd că a fost înscris doar : salar + spor vechime+ spor fidelitate , sumă care nu cuprinde tot ce intră în brut , adică și
spor sîmbăta +duminica ,, spor noapte , spor sărbători legale ? Dacă mă puteți ajuta..... Mulțumesc mult.
Am revenit..... Adeverința primită atestă faptul că sunt angajat al societății respective , și sînt înscrise sume, modificări de salariu , rubrica respectivă avînd titlul : Salariul de bază , inclusiv sporurile care intră în calculul punctajului mediu anual.
ADEVERINȚĂ PENSIONARE :: Bună dimineața tuturor . V-aș ruga dacă se poate, să mă ajutați să aflu ce trebuie înscris în adeverința eliberată de angajator pentru pensionare, pentru perioada de după 2011...
Ce reprezintă suma înscrisă ? dacă se poate un articol de lege .. Cu mulțumiri .
CALCUL PUNCT PENSIE ANUAL : Pentru întocmirea dosarului de pensionare, am solicitat angajatorului adeverințele de sporuri și am primit 3 adeverințe pentru 3 perioade : 1). August 1981 - Martie 2001 . 2). Aprilie 2001 - Ianuarie 2011. 3). Ianuarie 2011 - Decembrie 2021. Pentru aceasta din urmă a fost înscrisă doar o singură sumă . Ce reprezintă această sumă ? Mulțumesc mult.