avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 358 soluții astăzi
Forum Activitate delpiero

Activitate delpiero

conducatorul auto a refuzat a doua proba
S-a intamplat in luna iulie 2014, deci pe vremea cand se puteau recolta doua probe la interval de o ora, dar s-a refuzat recoltarea celei de-a doua probe.
In concluzie vorbim de un singur rezultat al alcoolemiei in sange, dar care reflecta alcoolemia in momentul prelevarii si nu alcoolemia la momentul producerii evenimentului.
Exista sanse, in acest context, sa se tina cont doar de alcoolemia masurata de etilotest la momentul producerii evenimentului?
Buna ziua,
as dori sa pun si eu o intrebare in contextul noii decizii a Curtii Constitutionale.
Pe scurt cazul se prezinta astfel:
Conducator auto testat cu etilotest -> rezultat 0,41 in aer expirat
A fost recoltata la spital o singura proba biologica, rezultatul fiind de 1,31 in sange

Ce presupune in acest caz aplicarea noii decizii?

multumesc,
Ciprian Toderici a scris:

Urmaresc si eu cu interes discutiile...

Vreau sa va spun ca veti avea o surpriza (placuta pt unii, neplacuta pt altii) cu normele legate de reconsiderarea din act. independenta in act. dependente. Asta pentru ca la draftul de Norme la Codul fiscal, pe care lucreaza in prezent MF-ul, apare o singura propozitie, anume:



si putem avea si noi acest "draft" de norme pe care se lucreaza? :hm:
de fapt,
daca ne raportam la ghidul de pe OMRC:
[ link extern ]
in care etapa trebuie sa bifam pe cererea de inregistrare mentiuni si lichidarea?
Buna ziua,
revin si eu pe acest topic sperand sa gasesc cateva raspunsuri de la cei care au reusit sa finalizeze procedura de dizolvare cu lichidare simultana.
Mai exact "speta" e in felul urmator:
O societate comerciala cu asociat unic fara active, doar datorie catre asociat.
Am demarat prima etapa depunand la Registrul Comertului:
- decizia asociatului unic de dizolvare cu lichidare simultana cf. art. 235; (in decizie se mentioneaza ca asociatul renunta la recuperarea datoriei de la societate);
- declaratie pe proprie raspundere a asociatului unic precum ca societatea nu are creditori (la cererea celor de la registru);
- cererea de inregistrare mentiuni bifand la punctul 4.6 (inregistrare mentiuni referitoare la...) atat dizolvare cat si lichidare;
- timbre judiciare
- taxe (atat pentru dizolvare cat si lichidare) si taxa de publicare MO.

Dupa judecare, am ridicat de la Registrul Comertului:
1. certificat de inregistrare mentiuni;
2. hotararea judecatoreasca (Incheierea nr ....).
Citez din Incheiere:
JUDECATORUL DELEGAT
Asupra cererii de fata:
Prin cererea, legal timbrata, inregistrata sub nr.... din ...., s-a solicitat, inregistrarea in registrul comertului a mentiunilor referitoare la modificarea actului constitutiv, cu privire la: dizolvare.
In sustinerea cererii....
....
Pentru aceste motive
In numele legii dispune:
Admite cererea de inregistrare asa cum a fost formulata si dispune inregistrarea in registrul comertului a mentiunilor cu privire la: dizolvare, cu datele cuprinse in cererea de inregistrare si actul modificator.
Dispune publicarea in MO, partea IV, a actului modificator - Decizia asociatului unic nr...
Executorie.
Cu recurs in 15 zile.....bla,bla...


Este posibil sa se fi strecurat o eroare si s-a hotarat doar dizolvarea?
Trebuia ca judecatorul sa specifice si ceva referitor la lichidare?
Totusi de ce am platit taxe pt lichidare si dizolvare si am bifat ambele?

Pentru cei care au trecut deja de aceasta etapa, va rog sa-mi spuneti ce rezolutie ati avut pe hotararea judecatoreasca dupa prima etapa.

Ar trebui sa fac recurs deoarece nu a luat in calcul si lichidarea?

Multumesc anticipat,
bossman a scris:

va sfatuiesc sa incercati a doua varianta, dar in care sa numiti un lichidator.

Intentia mea este sa urmez procedura simplificata fara lichidator. Pe asta se si bazau intrebarile mele.
Varianta cu numirea unui lichidator o cunosc dar costurile nu justifica beneficiile pe care le-ar putea aduce.

Astept in continuare si alte pareri.
Multumesc,
Chiar nu s-a confruntat nimeni cu o situatie ca cea de mai sus sa ma ajute cu cateva raspunsuri?

Multumesc,
Buna ziua,
voi scrie si eu aici cazul meu pentru a nu mai deschide un topic nou.
Situatia este in felul urmator:
Un SRL cu asociat unic, un angajat (caruia ii voi incheia contractul de munca inainte de dizolvare), fara datorii la stat, de recuperat sa zicem 2000 EUR TVA de la stat. De asemenea firma are o datorie catre asociatul unic de aprox 10000 EUR si active 2 masini (din care una amortizata integral).
As vrea sa demarez pentru aceasta firma procedura de dizolvare cu lichidare urmata de radierea societatii.
1. As putea sa vand cele 2 masini asociatului unic, sa regularizez TVA-ul cu cel incasat si sa returnez datoria firmei catre asociat.
2. Pe de alta parte, am posibilitatea de a demara procedura cu aceste masini in proprietatea firmei, urmand ca prin repartizarea activelor, acestea sa ajunga in proprietatea asociatului.
Care dintre cele 2 modalitati mi le recomandati?
La ce valoare sunt evaluate cele 2 mijloace fixe in repartizarea activelor?

Nu se plateste nici un impozit de catre asociat pentru aceste active care intra in proprietatea sa? Ma gandesc ca poate fi vorba de o masina de 100.000 EUR de exemplu care ajunge in proprietatea actionarului, pe cand daca actionarul vrea sa scoata dividende de 100.000 EUR pentru a-si cumpara acea masina plateste la stat o groaza de bani.

Sincer mie mi-ar conveni varianta 2 (deoarece as putea chiar sa mai facturez cuiva niste servicii si sa-mi recuperez si cei 2000 EUR TVA si platesc si datoria la asociati).
In ce moment se face transferul de proprietate pentru active: etapa 1 (dizolvare cu lichidare) sau etapa 2 (radiere)?
In baza carui document se face transferul de proprietate? Adica ma gandesc ca trebuie sa inmatriculez cele 2 masini pe numele administratorului, iar la serviciul inmatriculari se solicita:
d) documentul care atestă dreptul de proprietate al solicitantului asupra autovehiculului sau remorcii, în original şi în copie xerox;
Care ar fi acest document?
Cam cat timp ar dura de la demararea procedurilor pana la transferul de proprietate (pentru ca trebuie sa iau in calcul RCA, CASCO, etc care vor expira la un moment dat pe firma si trebuie incheiate altele pe persoana fizica)?

Va multumesc,
Răspuns la discuția SUSPENDARE FIRMA
TRUFIN MARIANA a scris:

Pentru delpiero

Puteti suspenda firma, in sensul ca incetati contractul de munca al angajatului si apoi incepeti procedura de suspendare a firmei. Cu privire la celelalte 2 persoane care sunt in concediu de crestere a copilului, oricum au contractele suspendate. La terminarea concediului, intocmiti doar deciziile de incetare a contractelor de munca.



Multumesc pentru raspuns.
Banuiesc ca datorita acelor contracte suspendate pentru cresterea copilului nu ma pot gandi la dizolvarea firmei,nu?
Suspendarea activitatii ar fi cam singura optiune,nu?