avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 411 soluții astăzi
Forum Activitate Serban D

Activitate Serban D

Buna seara, tatal meu, care avea 56 de ani si a murit acum 10 zile, avea un card de cumparaturi standard de la BRD. Pe telefon are doua mesaje sub forma:

* In data de... a fost alimentat cardul de credit BRD cu suma de 200 de lei. Disponibil 2600

* Extrasul cardului de credit BRD a fost emis. Te rugam sa achiti minimum 85 pana la data de 19.11.2020. Total de plata (fara rate viitoare) 1300.

Nu am gasit contractul cardului si banca nu vrea sa il elibereze sau sa-mi dea detalii pana duc certificatul de deces si cel de mostenitor (pe care nu il am inca). Intrebarile mele sunt:

* sunt acest gen de carduri de cumparaturi asigurate in caz de deces? Daca da ce trebuie sa fac la banca?

* cum functioneaza un card de cumparaturi? (in ce sens, nu inteleg ce este acest disponibil, daca este suficient sa se plateasca datoria ca sa-l inchid)

* daca duc certificatul de deces, banca continua ratele creditului si ii ia dobanda sau blocheaza creditul?

Ce imi recomandati sa fac ca sa nu se acumuleze si dobanda pana ce fac succesiunea (apartament pe numee bunicilor decedati), sa platesc rata de maine? Va multumesc pentru raspuns.
Buna ziua, daca sunt asociat si administrator (firma mai are un asociat si administrator) la o firma care are venituri lunare de 1200 de lei, dar banii intrati in conturile firmei sunt folositi pentru plata datoriilor la stat, mai pot beneficia de indemnizatia de somaj? Sau banii care intra in firma trebuie sa fie mai putin de INR x 2?

Daca nu pot primi indemnizatia din cauza calitatii de asociat si administrator, daca ma retrag din acestea pot primi indemnizatia?

Va multumesc pentru raspuns!