avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 336 soluții astăzi
Forum Activitate ferry79

Activitate ferry79

Răspuns la discuția probleme cu dosarul de dauna
Va rog sa ne spuneti si noua firma la care avea asigurare celalalt sofer ca sa stim de cei care sa ne facem griji.
Multumesc
Buna ziua

Va rog sa ma lamuriti daca se poate cu pasaje din lege in problema mea.
Pe luna Mai am uitat sa declar apa calda si rece la asociatie in consecinta m-am trezit cu aproximativ 25 m3 apa rece si cu doar 5 m3 apa calda(doar la apa calda o val normala pt garsoniera mea cu 2 persoane). Cand am observat lista afisata la inceputul lunii Iunie am fost sa declar valorile aproximative pe luna Mai si valorile din luna Iunie. Dar din ce am inteles de la administratora ca avem asa mult la apa rece deoarece am fost trecut la paosal si am ca ceilalti care nu au apometre. Ideea este ca este posibil sa fie asa multi m3 de pers deoarece citisem undeva pe forum ca este reglementat un nr max de m3/pers (parca 9m3) pt cei care nu au apometre. Ea mi-a explicat ca acea val fixa de m3 era valabila doar pentru situatiile cand apa nova nu avea contorizare a blocului!! sau ceva de genul acesta, explicand-umi ca la contorul blocului este un consum de 300 m3 apa rece iar Apa Nova trimite factura cu 340 m3. Va rog sa-mi explicati cum de este asa de mare acea val de 25 m3 in situatia in care sunt doar max 10 ap necontorizate.
Diferenta aceea dintre contoarul blocului si cea de pe factura de la ApaNova cine o suporta, tot blocul sau numai pers din apartamentele necontorizate...? Mai stiu ca in ghidul asociatiilor de proprietari...este reglementat ca numai dupa 3 luni consecutive de nedeclarat m3 folositi de apa ma trece la paosal, iar daca este numai 1 luna se face recalcularea in luna urmatoare in urma verificarii cu cineva din staful asociatiei.. .
In acest caz administratora mi-a zis ca nu se face recalcularea pe luna din urma deoarece actele au fost facute si ca nu se poate...??
Ca sa fie totul frumos atunci cand am fost sa declar apa pe luna restanta si luna in curs+ o suma de bani la intretinerea de pe luna iunie nu au fost luate in seama suma mea de bani la care am chitanta si nr de m3 declarati... (la care au recunoscut ca este greseala lor si arunca vina cand administratora cand contabila nu a facut calculele corect).
Va rog mult daca se pot adauga art. din lege cu specificatia exacta a legii pentru a ma duce cu hartii sa-mi rezolv problema.

Multumesc mult