avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 117 soluții astăzi
Forum Activitate IonutC9

Activitate IonutC9

Bună ziua
Dețin o întreprindere individuală pe care doresc să o radiez însă mai am produse în stoc.
Este obligatoriu să scap de acest stoc înainte de radiere?
Am aflat de aici de varianta de a îmi vinde mie stocul cu factura și bon fiscal însă nu am casa de marcat ( produsele au fost vândute printr-o platformă cu încasare direct în contul bancar, iar ce a fost vândut cu cash a fost încasat de curier iar banii au intrat tot prin bancă)
Bună ziua
Dețin o întreprindere individuală pe care doresc să o radiez însă mai am produse în stoc.
Este obligatoriu să scap de acest stoc înainte de radiere?
Am aflat de aici de varianta de a îmi vinde mie stocul cu factura și bon fiscal însă nu am casa de marcat ( produsele au fost vândute printr-o platformă cu încasare direct în contul bancar, iar ce a fost vândut cu cash a fost încasat de curier iar banii au intrat tot prin bancă)
Mulțumesc pentru răspuns.

Iulian Manea a scris:

Este legal.

Buna ziua
Detin o întreprindere individuală și am achiziționat recent niște produse pentru care am plătit TVA deoarece era depășită acea limită până la care nu se plătește.
Totuși eu nu sunt înregistrat ca plătitor de TVA și vreau să știu dacă este legal ca cei de la vamă prin operatorul de transport sa ceară plata TVA.
Mulțumesc