avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 709 soluții astăzi
Forum Activitate adina23

Activitate adina23

Răspuns la discuția bani ptr onorariu avocatului
multumesc de raspuns, ce vizeaza gratuitatea. si cum trebuie procedat? era vb undeva in jur de 20 ro apartament, fiind in jur de 90 apartamentein scara.
buna seara,
administratorul si presedintele de bloc, au venit aseara la usa sa stranga bani ptr onorariul avocatului, deoarece au dat in judecata restantierii din bloc.
Vroiam sa stiu daca intradevar asa se procedeaza? Din auzite , in aceste cazuri ,reclamantul in acest caz asociatia de locatari, are gratuitate ptr a da in judecata locatarii, si paratul (locatarul) sa plateasca avocat ptr a-si apara drepturile? Gresesc cumva?
Multumesc!
Buna ziua,

Am o nelamurire, mama mea lucreaza la 2 institutii publice, mai exact doua spitale, la unul are functia de bucatar sef, si la al doilea este asistent medical generalist, la aceasta a doua institutie este angajata cu norma intreaga pe perioada detereminata dar printr-o fundatie. Vreau sa intreb la prima abatere la locul de munca, si aici ma refer la postul de asistent medical , ( ce am inteles a dat tratamentul medicamentos unui alt pacient, dar si-a dat seama imediat si le-a schimbat, dar fiind o lupta priga ptr posturi, s0a facut un tam 0tam foarte mare), ceea ce am inteles, ca ar fi chemat-o asistenta sefa, si i-ar fi zis sa-si dea demisia de buna voie, sa daca nu vor face referat si nu o sa se mai poata angaja in alta parte pe aceasta functie.
Este bine sa-si dea demisia? Sau ce se poate intampla la prima abatare, daca i se intocmeste acel referat,este adevarat ca nu o s se mai poata angaja la o alta institutie ? Va rog sa ma lamuriti...multmesc
Mentionez ca are contractul de munca pana in decembrie 2012.
multumesc de raspuns, dar se pare ca nu vor sa prezinte acte doveditoare. Mi-au zis sa fac cerere ptr ce vreau sa factura, certificat garantie...etc....legea spune in felul urm, ca ar trebui afisate aceste documente la loc vizibil.
Buna ziua,
Cand se trece un minor la lista de intretinere? Bebelusul meu are 10 luni, pana acum nu a fost trecut la intretinere, si nici administratorul nu a zis nimic. Exist o lege care specifica acest lucru?

Multumesc!
Buna seara,in camin unde locuiesc,sunt centrale termice care sunt repartizate,fiecare centrala jumatate de etaj,de curand au facut niste reparatii la centrale ,care sunt pe cealalta jumatate de care eu nu beneficiez de utilitatile centralelor. La plata de intretinere am 60lei numai plata reparatiei centrala,ceilalti proprietari care detin 1 camera au de plata 30 lei,eu am apartament cu 2camere asa e in acte,
Cum se calculeaza,pe suprafata locuibila mp. sau pe apartament ?
Administratorul a facut calculul pe mp.ca asa este legea cica .
Care este legea,si art.cu privire la aceasta situatie?
Este la comun?
1camera=16mp apartamentul 2camere=32mp

Ce acte sa cer doveditoate,factura piese,deviz constatare ,proces verbal de instalare si punere in functiune,deviz piese,caci dupa calculul meu reies 35milioane dupa cum au taxat pe fiecare ?


Multumesc.
locurile de munca sunt in sectorul bugetar, ambele fiind spitale.
Buna ziua,

De curand in bloc la noi, s0au facut repartii la centralele de bloc, mentionez ca sunt 6 centrale pe tot blocul, la apartamentele cu 34 mp,(avand 2 camere), cate 60 ron, si la cele de 16 mp, cu o sg camera , 30 ron. Sincer sa va spun avem un sef de scara care nu inspira incredere si nici administratorul de asemeni, as vrea sa stiu c documente ar trebui sa cer, ptr a vedea exact ce reparatii s-au efectuat, si daca sunt obligati sa prezinte ceste documente, gen facturi.etc...
multumesc!

as mai avea o intrebare, mama mea are 2 joburi, full time, un post este de bucatareasa, si ce-l de0al doilea este asistent medical, ambele cu contracte de munca, as vrea sa stiu daca poate beneficia de de concediu de odihna din ambele parti, si cat anume?
Bonuri de masa poate primi din ambele parti?
multumesc de raspuns, cu privire la intrebarea 1, are dreptul de-a pune penalizari, de la inceputul anului daca nu era in functie administratorul? Aceste penalizari nu au fost afisate pe listele de plata, (este posibil asa ceva, adik se pot cumula penalizari de peste jumatate de an si afisezi odata) pana luna mai 2012, unde ne-am trezit cu penalizari pe 5-6 luni.
In contract nu este stipulat asa ceva, ca eu as prelua datorii am o adeverinta (precum ca nu are datorii) semnata si stampilata de la asociatie, nu este semnata de catre presedinte blocului, cei de la notariat a acceptat asa.
buna ziua,

Am cateva nelamuriri cu privire la asociatiile de locatari:

1. Locuiesc de aprox 2 luni intr-un bloc, unde fostul prop care a vandut mi-a lasat la intretinere de plata aprox 100 ron, ptr construirea fatadei blocului. am achitat jumatate din ei in luna martie 2012, cand era vechiul administrator, incepuse din luna resp sa se aplice penalitati, in martie acest administrator si=a dat demisia , in aprilie a venit un altul, care dupa 2 luni de activitate s-a gandit el, ca ar trebui sa puna penalizari, dar cum, calculate de la inceputul anului 2012.
Intrebarea fiind, penalizarile nu se calculeaza dupa 30 zile calendaristice de la neplata a sumei respective? exista vreo lege in care se stipuleaza asa ceva?
Are voie ca si administrator sa aplice penalizari desi nu era in functie in ianuarie - aprilie 2012?
dupa cum am inteles ar fi vrut sa puna penalizari de anul trecut.
daca nu voi achita aceste penalizari ce se poate intampla?


2. a doua intrebare, ar fi , tatal meu are un aparatament 3 camere, care este inchiriat, studentii pleaca in vacanta, si vor fi trecute 0 persoane la intretinere, din luna iulie, 2012, la aceasta asociatie se achita lunar un comision de adminstratie , din care cred ca se fac salariile pers .resp. daca nu loc nimeni sunt obligat sa mai platesc acest comision? la fel daca acest lucru este reglementat de vreo lege


Multumesc f mult

O zi buna!