avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 433 soluții astăzi
Forum Activitate dvdalexandru

Activitate dvdalexandru

Am depus o declaratie de casatorie alegand implicit regimul comunitatii legale.
La o zi distanta am ales sa mergem la notar si am incheiat o conventie matrimoniala de separatie a bunurilor.
Am fost la primarie si functionarii refuza sa schimbe sau sa faca ceva pentru a lua nota de actul incheiat.

Daca continuam si vom oficializa casatoria in ce regim matrimonial ne incadram ?

Au comis cei de la primarie un abuz / ilegalitate cand au refuzat sa modifice declaratia ?
Buna ziua,

Incerc sa infiintez un srl care sa aiba drept obiect de activitate creare + administrare + consultanta pentru website-uri. Suplimentar as dori sa am posibilitatea sa inchei un contract de administrare a unei retele, intretinere software si hardware a unor calculatoare. Care este codul CAEN rev 2 potrivit pentru aceste activitati?

Am reusit sa stabilesc ca ma incadrez sigur la 6311 + 6312 (pentru administrare pagini web) + 6202 (activitati de consultanta). Ca obiect principal de activitate eu doresc sa creez websiteuri si nu reusesc sa imi dau seama care este codul bun 5829 sau 6201?

La codul 6203 se incadreaza servicii de genul administrare a unei retele pentru o firma/ intretinere hardware si software a unor calculatoare?

Si ar mai fi 6209 - Alte activitati de servicii privind tehnologia informatiei.

Ori eu nu pot sa inteleg acest cod caen ori cei care l-au scris nu aveau nici un pic de cunostiinte IT. #-o

Pana acuma am urmatoarele variante:

COD CAEN PRINCIPAL: 5829 sau 6201

5829: Activităţi de editare a altor produse software
6201: Activităţi de realizare a soft-ului la comandă (software orientat client)

CODURI CAEN SECUNDARE:

6311: Prelucrarea datelor, administrarea paginilor web şi activităţi conexe
6312: Activităţi ale portalurilor web
6202: Activităţi de consultanţă în tehnologia informaţiei
6203: Activităţi de management (gestiune şi exploatare) a mijloacelor de calcul
6209: Alte activităţi de servicii privind tehnologia informaţiei

Concluzia(pentru a putea completa cererea de rezervare a numelui firmei):

1. La ce grupa CAEN principala ma incadrez ? 620 - Activitati de servicii in IT

2. La ce clasa CAEN principala ma incadrez ? 6201 - Activitati de realizare software la comanda(software orientat client)

3. Ce coduri caen sa aleg pentru aceste activitati?


Intrebare suplimentara:

Aria geografică de solicitare a verificării disponibilităţii şi / sau rezervării firmei:
Am 3 variante: in judet, in judetel x,y,z sau la nivel national

4. Dc aleg in judet am voie sa prestez servicii in tara si implicit sa inchei contracte cu firme care nu sunt din judet?


Va multumesc.
Buna ziua,

In primul rand am fost placut surprins sa vad ca exista si in Romania forumuri bine puse la punct. Felicitari webmasterului.

Suntem 2 asociati care dorim sa ne deschidem un SRL (fiecare cu 50%) cu codul CAEN de activitate principala 7222 (Consultanta si furnizare de alte produse software - proiectare pagini web) si activitati secundare 7230, 7240, 7260 (in principiu tot ce inseamna creare de website-uri).

M-am documentat (am citit prin subiectele de pe forum) dar as avea nevoie de cateva confirmari / sugestii.

1. Este bine sa incep ca firma neplatitoare de TVA ? (momentan ma incadrez sub 35.000euro/an). Ma intereseaza sa stiu daca aceasta situatie impune drumuri suplimentare pe la institutiile abilitate ale statului, acte suplimentare sau din contra e mai putina birocratie. In plus as dori sa stiu ce se va intampla cu eventualele contracte de prestari servicii de durata(1-2 ani cu plata anuala de ex) pe care le semnez cu clientii si care la inceput sunt fara tva, in cazul in care din diverse motive trec la platitor de tva (trebuie sa platesc din banii firmei mele eventualul TVA ?)

2. Daca optez pentru varianta de microinteprindere cu plata impozitului pe venit de 2,5% (estimez raportul CA/cheltuileli >3, mai trebuie sa stiu dc ma incadrez la > 50% din venituri din alte surse decat consultanta si management - dar cred ca website-urile nu intra la categoria consultanta), putem sa fim noi proprii angajati la firma (preferabil cu 4h, salariul minim pe economie) astfel incat sa ne incadram la statutul de microinteprindere?

3. As fi dorit sa apelez la serviciile unui site care infiinteaza firme prin intermediul formularelor online , insa am inteles ca tot ceea ce fac ei e cam standard si ca mai tarziu pot sa am batai de cap din aceasta cauza, asa ca as dori sa gasesc un avocat care sa imi ofere consultanta pentru deschiderea acestui SRL si ulterior care sa ma ajute sa redactez contracte si alte hartii oficiale. Astept eventualele mesaje pe privat cu o estimare a costurilor deschiderii firmei.

Precizez ca o sa am sediul social in Bucuresti, sector 6.


Multumesc