Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Cod Caen rev2 pentru firma IT specializata pe webdesign
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Cod Caen rev2 pentru firma IT specializata pe webdesign

Buna ziua,

Incerc sa infiintez un srl care sa aiba drept obiect de activitate creare + administrare + consultanta pentru website-uri. Suplimentar as dori sa am posibilitatea sa inchei un contract de administrare a unei retele, intretinere software si hardware a unor calculatoare. Care este codul CAEN rev 2 potrivit pentru aceste activitati?

Am reusit sa stabilesc ca ma incadrez sigur la 6311 + 6312 (pentru administrare pagini web) + 6202 (activitati de consultanta). Ca obiect principal de activitate eu doresc sa creez websiteuri si nu reusesc sa imi dau seama care este codul bun 5829 sau 6201?

La codul 6203 se incadreaza servicii de genul administrare a unei retele pentru o firma/ intretinere hardware si software a unor calculatoare?

Si ar mai fi 6209 - Alte activitati de servicii privind tehnologia informatiei.

Ori eu nu pot sa inteleg acest cod caen ori cei care l-au scris nu aveau nici un pic de cunostiinte IT. #-o

Pana acuma am urmatoarele variante:

COD CAEN PRINCIPAL: 5829 sau 6201

5829: Activităţi de editare a altor produse software
6201: Activităţi de realizare a soft-ului la comandă (software orientat client)

CODURI CAEN SECUNDARE:

6311: Prelucrarea datelor, administrarea paginilor web şi activităţi conexe
6312: Activităţi ale portalurilor web
6202: Activităţi de consultanţă în tehnologia informaţiei
6203: Activităţi de management (gestiune şi exploatare) a mijloacelor de calcul
6209: Alte activităţi de servicii privind tehnologia informaţiei

Concluzia(pentru a putea completa cererea de rezervare a numelui firmei):

1. La ce grupa CAEN principala ma incadrez ? 620 - Activitati de servicii in IT

2. La ce clasa CAEN principala ma incadrez ? 6201 - Activitati de realizare software la comanda(software orientat client)

3. Ce coduri caen sa aleg pentru aceste activitati?

Intrebare suplimentara:

Aria geografică de solicitare a verificării disponibilităţii şi / sau rezervării firmei:
Am 3 variante: in judet, in judetel x,y,z sau la nivel national

4. Dc aleg in judet am voie sa prestez servicii in tara si implicit sa inchei contracte cu firme care nu sunt din judet?

Va multumesc.
Eu zic asa:
- domeniu 620
- activ pricip 6201
- activ secundare - toate celelalte pe care le-ati gasit.

Servicii aveti voie sa prestati si in afara tarii nu numai in tara (asta nu are nici o treaba cu rezervarea denumirii).
Puteti rezerva la nivel national dar dureaza ceva mai mult.
Puteti rezerva in 20 de minute la nivelul judetului unde stabiliti sediul, dar asta nu va exclude posibilitatea ca, in alt judet, sa mai gasiti apoi o fima cu acelasi nume.
romascanu, moderator
Atentie mare:
Din cate am inteles puteti avea maxim 5 CAEN-uri. Unul principal si maxim 4 secundare.
davidluca, utilizator