avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 389 soluții astăzi
Forum Activitate SMAna

Activitate SMAna

Buna ziua,

Am cumparat un teren de 390mp pe care se afla un imobil. Ingraditi sunt 370 mp, restul de 20 mp fiind in curtea vecina pentru ca proprietarul vecin nu era de acord cu forma terenului la momentul construirii gardului.
Am vrea sa stiu ce pot face sa recuperez terenul si ce presupune tot acest proces? Mulțumesc
Asa cum am specificat, am vorbit de la inceput ca dorim sa instalam un sistem de alarma si ei au zis ca putem veni oricand. Am ales sa nu ii deranjez si i-am informat de la inceput ca voi veni in apropierea datei de eliberare cu gandul ca fiind pe picior de plecare deranjul o sa fie mult mai mic. Eu nu ii dau afara sau nu ii rog sa elibereze inainte de data stabilita ci doar sa imi permita sa intru in casa sa pot monta alarma si sa conectez senzorii ca in momentul in care ei elibereaza sa pot activa alarma.
Fiind un imobil in afara orasului imi doresc un minim de protectie.
Nu mi as bate capul dar proprietatea este in afara orasului si eu nu voi locui acolo acum. Si a doua zi dupa eliberare eu trebuie sa plec si nu am efectiv timp sa fac toate conexiunile care dureaza 2 zile.

Buna ziua,
Am cumparat un imobil in luna august cu clauza de eliberare ulterior, respectiv saptamana viitoare. Am anuntat de la inceput ca intentionez sa montez un sistem de alarma pentru imobil si fostii proprietari au fost de acord. Am amanat momentul montarii cat mai aproape de data eliberarii pentru a nu incomoda, acum intampin dificultati de a intra pe proprietate si mi se cere sa montez sistemul dupa ce elibereaza.
Eu ca si proprietar am dreptul de a monta acest sistem acum? Cat ei inca mai au cateva zile drept de folosinta asupra imobilului?

Mulțumesc