Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Reintregire teren
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Reintregire teren

Buna ziua,

Am cumparat un teren de 390mp pe care se afla un imobil. Ingraditi sunt 370 mp, restul de 20 mp fiind in curtea vecina pentru ca proprietarul vecin nu era de acord cu forma terenului la momentul construirii gardului.
Am vrea sa stiu ce pot face sa recuperez terenul si ce presupune tot acest proces? Mulțumesc
E necesară o acțiune în grănițuire. Îl dați în judecată pe vecin pentru constatarea dreptului dvs de proprietate pe 390 mp și solicitați refacerea hotarelor. Plătiți o taxă de timbru și multă răbdare...sigur va fi nevoie de efectuarea unei expertize judiciare.