avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 200 soluții astăzi
Forum Activitate JohnSnow

Activitate JohnSnow

De curând după ce am fost amenințat cu fapte de violență, mi-au fost incendiate bunuri, respectiv furate. Prejudiciul depășește 30.000 lei. Înainte de furt, timp de o săptămână, zilnic am observat persoanele care m-au amenințat ca îmi urmăresc locuinta. As putea folosi plângerea depusă inițial pentru amenințare, respectiv marturii și înregistrări video ca aceștia mi-au spionat locuinta ca probe pentru infracțiunea de furt?
Bună ziua,

De curând tatăl meu a depus la secția de politie o plângere penala, aceasta fiind scrisa de către un polițist, intenționat sau nu, acesta a omis sa ii dea o copie a plângeri.
Poate reveni la secție pentru a cere o copie?

In zona în care locuiesc sunt indivizi care circula (zilnic) atât pe drumurile publice cât și pe terenuri private cu mașini (rable) fără numere de înmatriculare. Am fost la poliție unde mi s-a confirmat ca aceștia nu dețin nici permis de conducere.
Insa polițistul mi-a spus ca, dacă nu ii prinde el sa ii oprească nu poate face nimic.
Stuatia este acceasi de 2-3 ani.
Pe lângă faptul ca reprezinta un pericol pe drumurile publice aceștia și distrug proprietăți.
Care ar fi soluția?