avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 484 soluții astăzi
Forum Activitate buiavasi

Activitate buiavasi

Consultantul nostru juridic a zis ca nu, doar ce am prevazut la data acordarii, respectiv 150 lei.Nu mai inteleg, nu as vrea sa fiu nevoita sa retin niste bani.Actul aditional la CCM dureaza. de asemenea si cei de la ITM mi-au zis ca nu se poate decat dupa modificarea CCM prin act aditional.Sunt intr-o mare ceata.
Multumesc
Buna ziua
Va rog sa ma lamuriti si pe mine referitor la urmatoarea situatie; in baza oug 130/2021 valoarea neimpozabila a sumelor acordate pt diverse evenimente salariatilor a fost majorata la 300 lei. Daca in contractul colectiv de munca este stabilita suma de 150 lei, aceasta modificare intrand in vigoare incepand cu luna ianuarie 2022, putem acorda salariatelor de 8 martie 300 lei? Multumesc pt raspuns
Ma refer la prevederea legala care stipulează de ce nu I se plătește acest CM
O baza legala va rog pt aceasta speță
Știu ca nu poate fi decontat. Mulțumesc
buna ziua!
in cazul in care un salariat nu are stagiu de cotizare pt plata unui CM cod indemnizatie 01, cum i se poate justifica prezenta la serviciu? ce trebuie facut?
multumesc
buna ziua!
as dori sa imi spuneti care este baza legala pt a obliga un salariat sa isi efectueze concediul de odihna restant si cum poate fi acesta obligat sa plece in co? Multumesc
Buna dimineata!
As dori sa va intreb daca se poate, dpv legal, ca un salariat angajat cu CIM, caruia i se retin si vireaza contributiile la zi(este vorba de angajator privat), poate sa se asigure suplimentar, Mentionez faptul ca nu ma refer la pilonul III, ci la cel public.Daca se poate , va rog sa imi mentionati baza legala si ce trebuie sa faca.
Multumesc!
La multi ani si un an bun!
nu contest acest lucru, dar aceasta persoana ocupa un post de studii medii, nu mi se pare normal sa i se acorde aceasta indemnizatie.Eu voiam baza legala.Multumesc
buna ziua1
Un angajat care ocupa un post cu studii medii poate beneficia de indemnizatie de doctorat?daca da , sau daca nu , va rog sa-mi indicati si baza legala.Multumesc!
art 11 are 5 alineate, iar la art.9 este vorba despre anexele la lege.Eu ma refeream strict la art.11