avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 300 soluții astăzi
Forum Activitate AdyTractorul

Activitate AdyTractorul

Buna dimineata, am o nelamurire in ceea ce priveste iesirea la pensie. Am inteles ca avand dreptul la grupa a 2a pentru perioada celor 10 ani si 8 luni lucrati, pot iesi la pensie la 62 de ani si 8 luni cu conditia sa am 35 de ani vechime. Intr-o prima faza am crezut ca nu sunt probleme deoarece as avea chiar mai mult de 35 de ani cotizati la varsta de 62 ani dar problema mea este ca de 7 ani eu lucrez in Marea Britanie si voi continua sa lucrez pana voi avea varsta de pensionare si ceea ce ma sperie, este faptul ca nu stiu daca acesti ani pe care-i lucrez aici in Anglia vor mai fi recunoscuti in Romania la casa de pensii, avand in vedere ca Anglia a iesit din UE. Va multumesc anticipat si un sfarsit de saptamana cat mai placut tuturor.
Va mulțumesc frumos pentru răspuns, stagiul cred ca va fi complet pentru ca voi avea undeva la 39 de ani vechime.
Buna ziua, am dreptul la grupa a II-a de munca pentru perioada 17.09.1980 pana la 11.08.1983 si perioada 08.03.1988-01.09.1995 pentru un total de 10 ani si 7 luni in procent de 75%. După părerea mea in loc de 65 de ani vârsta de pensionare, ar trebui sa ies la pensie la 62 si jumătate sau 63 de ani.
Ma puteți ajuta sa îmi spuneți daca este corect? Va mulțumesc anticipat.
Mulțumesc frumos pentru răspuns. Deja am trimis documentele necesare la Archivit SRL-Popești-Leordeni si aștept adeverința. Am o alta întrebare daca îmi permiteți. In cazul in care beneficiez de grupa, sa spunem(ex) de 3 ani asta înseamna ca pot ieși la pensie in loc de 65 de ani la 62 de ani? Dar cu cați ani de vechime? Menționez ca am 57 de ani. Va mulțumesc anticipat.
Buna ziua, am lucrat la uzina Tractorul Brasov in perioada 1980-1995 ca electrician montator masini unelte si agregate.Am dreptul la grupa? Multumesc anticipat.