Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Buna ziua, am lucrat la uzina Tractorul Brasov in ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Buna ziua, am lucrat la uzina Tractorul Brasov in perioada 1980-1995 ...

Buna ziua, am lucrat la uzina Tractorul Brasov in perioada 1980-1995 ca electrician montator masini unelte si agregate.Am dreptul la grupa? Multumesc anticipat.
AdyTractorul, utilizator
Puteti beneficia de grupa de munca numai daca fostul angajator locul de munca erau incadrate in grupa de munca si dvs ati fost nominalizat/a prin document intern al firmei ca beneficiar de grupa de munca.

In carnetul de munca ar trebui sa se regaseasca mentiuni cu privire la activitatea desfasurata in grupa de munca . In caz contrar, adresati-va societatii care detine arhiva intreprinderii Tractorul Brasov, respectiv Archivit SRL – Popeşti Leordeni.
[ link extern ]
Mulțumesc frumos pentru răspuns. Deja am trimis documentele necesare la Archivit SRL-Popești-Leordeni si aștept adeverința. Am o alta întrebare daca îmi permiteți. In cazul in care beneficiez de grupa, sa spunem(ex) de 3 ani asta înseamna ca pot ieși la pensie in loc de 65 de ani la 62 de ani? Dar cu cați ani de vechime? Menționez ca am 57 de ani. Va mulțumesc anticipat.
Vedeti art.55 alin.1 lit.a si b din Legea 263/2010
[ link extern ]
Cornel Vasile, Consilier juridic
Soția mea petruse Iordan ă lucrat la uzinaT rdactorul brașov în perioada 1978-1988 la secția t32 turnătorii de fontă preparare si fprmare ca mucitoare necalificata pe banda de alimentare cu material necesar formelor de turnare.de ce în carnetul de munca nu i sa trecut grupa a-1-a de munca scriptic în prezent i sa trecut grupa-2-de munca ce putem face în cazul acesta va multumesc cu respect domnul avocat.
În carnetul de munca are grupa -2-de munca in loc de grupa -1-de munca
petruse@1954, utilizator
1. Cand incetat c.i.m. la Tractorul Brasov de ce nu a intrebat de ce are mentionata grupa -2-de munca in loc de grupa -1-de munca .... nu avem noi de unde sa stim de ce s-a procedat astfel.

2. Daca i s-a trecut grupa a II-a , atunci inseamna ca activitatea desfasurata se incadra in aceasta grupa.
Cornel Vasile, Consilier juridic