avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 763 soluții astăzi
Forum Activitate R.G.

Activitate R.G.

Buna ziua. Sunt incadrata pe un post in invatamant ca prof. titular de 12 ani si am 11 ani lucrati anterior intrarii in invatamant in specialitatea de pe diploma de studii. Pot beneficia de echivalarea vechimii in invatamant?
Buna seara!
Daca se tine cont de acea conditie,inseamna ca profesorii din grupa de risc vor preda de acasa / sau clasa goala ...deci nu se expune.
Mi se pare ca este discriminare fata de profesorii din categoria de risc cu privire la acest aspect. Daca elevii cu boli cronice au dreptul sa aleaga intre prezenta fizica si online, profesorul nu are acest drept.
Buna dimineata.
Conform ordinului de ministru al invatamantului nr.5487/2020,la cap.III, pct 8 se specifica :Masuri pentru elevii si personalul din unitatile de invatamant aflate in grupele de varsta la risc si/sau avand afectiuni cronice si/sau dizabilitati
• Personalul cu risc (de exemplu, varstnici, persoane cu diabet zaharat sau alte boli cronice, persoane cu imunitate deficitara) va reveni in scoli cu avizul medicului de medicina muncii;
• Prescolarii/Elevii care fac parte dintr-un grup cu risc (de exemplu, boli respiratorii cronice severe, obezitate severa, diabet zaharat tip I, boli inflamatorii, boli imune/autoimune, boli rare, boli ereditare de metabolism, dizabilitati, tratament imunosupresiv), se vor prezenta la scoala, cu avizul si recomandarile specifice ale medicului curant si cu acordul scris al parintilor. Pentru acestia, reprezentantii unitatilor de invatamant vor identifica, dupa caz, solutii pentru asigurarea procesului educational la distanta sau in conditii de siguranta sporite.
Intrebare: Profesorii care se incadreaza in grupa de risc , cum pot obtine aprobare sa predea din online, pentru a nu se expune zilnic la scoala?
In acest ordin de ministru, nu am gasit nimic despre situatia grupei de risc pentru profesori.